Ruhani: Irak'a yardıma hazırız

Telif hakkı c

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani aşırılık yanlısı Sünni militanlarla mücadelesinde Irak hükümetine yardıma hazır olduklarını söyledi.

Ancak Ruhani İran'ın Irak hükümet güçlerinin savunmasını güçlendirmek için asker gönderdiği iddialarını reddetti.

Irak ve Şam'da İslam Devleti (IŞİD) Örgütü Musul ve Tikrit'i ele geçirdi ve giderek başkent Bağdat'a doğru ilerliyorlar.

Örgüt Irak'taki Şii çoğunluğu "kafir" olarak görüyro.

İran'ın Şiiler'in hakimiyetindeki Irak hükümetiyle yakın bağları builunuyor.

Ruhani seçim zaferinin birinci yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada "Irak hükümeti bizden yardım isterse Irak halkının terörle mücadelede bizden istyebileceği yardımları temin edebiliriz. Ancak İran güçlerinin katılımı konuşulmadı. Yardım etmek ve operasyonlara girişmek farklı şeyler" dedi.

Ruhani ayrıca şu ana dek Irak hükümetinin İran'dan yardım istemediğini vurguladı.

Ruhani ayrıca IŞİD'le mücadelede ABD'yle işbirliği yapma ihtimalini de tamamen reddetmedi.

CNN ve Wall Street Journal adının açıklanmasını istemeyen kaynaklara dayandırdıkları haberlerinde İran Devrim Muhafızları'ndan bazı birliklerin Irak'a yardıma gönderildiğini bildirmişti. Ancak İranlı yetkililer bu haberi yalanladı.

Obama: Seçenekleri değerlendiriyoruz

ABD Başkanı Barack Obama da IŞİD'e karşı Irak'a nasıl yardım edebilecekleri konusunda kara harekatı hariç her tür seçeneği değerlendirdiklerini, ancak ABD'nin Iraklı liderlerin mezhep çatışmasına çözüm olacak siyasi bir planı olmadığı takdirde askeri bir adıma kalkışmayacağını söyledi.

Telif hakkı AP

Obama, "Iraklılar'ın birbirleri ile beraber çalışmak konusunda bizlere güvence veren siyasi bir planının yokluğunda ABD askeri bir adım atmayacaktır" dedi.

Obama "Irak'a savaşmaya ABD birliklerini tekrar yollamayacağız, ancak ulusal güvenlik ekibime Irak güvenlik güçlerini destekleyebilecek bir dizi başka seçenekler hazırlamasını söyledim" diye konuştu.

Irak'ta olayların oldukça hızlı aktığını söyleyen Obama, kendilerinden ise hemen karar vermelerinin beklenmemesi gerektiğini, bunun birkaç gün süreceğini söyledi.

Sistani'den silahlanma çağrısı

Obama "Herhangi bir adım atılması konusunda emir ve talimat verirsem bunların istenen hedefe ulaşması, kesin ve etkili olması için gereken tüm istihbaratı topladığımızdan emin olmak istiyoruz" dedi.

Öte yandan Iraklı Şiilerin en etkin dini lideri Büyük Ayetullah Ali Sistani, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına karşı silahlanma çağrısında bulundu.

El-Karbelayi Cum hutbesinde "eli silah tutan vatandaşların Irak'ı, Irak halkını ve kutsal mekânları savunmak için gönüllü olmaya ve güvenlik güçlerine bu kutsal amaç için katılmaya" çağırdı.