Adana: Protesto sırasında bir çocuk hayatını kaybetti

Adana'da Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Hürriyet mahallesinde BDP üyelerinin Lice'de yaşananları protesto gösterisi sırasında bir çocuk hayatını kaybetti.

Ölümün polis müdahalesi sırasında meydana geldiği iddiaları var.

Kafasına isabet eden yabancı bir cisimle hayatını kaybeden 15 yaşlarında çocuğun cenazesi, savcının olay yerinde yaptığı incelemenin ardından belediyenin aracı ile götürüldü.

Anadolu Ajansı haberinde, çocuğun 'el yapımı patlayıcının elinde patlaması sonucu hayatını kaybettiğinin tahmin edildiğini' duyurdu.

Doğan Haber Ajansı DHA da, bazı görgü tanıklarının elindeki cismi polise atmak isterken patladığını iddia ettiklerini aktarıyor.

Haberde yine bazı görgü tanıklarına atfen çocuğun biber gazı kartuşunun başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği iddialarına da yer veriliyor.

İnsan Hakları Derneği Akdeniz Bölge temsilcisi Avukat Tugay Bek'in, olay yerinden BBC Türkçe'ye aktardığı bilgilere göre, çocuğun kafatası parçalanmış durumda.

Bek "Cenazeyi gördüm ben. Gaz fişeği ile ölümler oluyor. Ancak böylesi bir travmaya gaz fişeğinin sebep olması pek olası gelmiyor diğer örneklerde rastlamadığımız için. Benim korkum, polisin bilmediğimiz bir silah kullanmış olması" dedi.

Bek, mahallelinin polisi cenazeye yaklaştırmadığını, savcı gelene kadar güvenliği mahallelinin ve BDPlilerin sağladığını, mahalledeki tepkinin ise büyümeye devam ettiğini söyledi.

İlgili haberler