İhsanoğlu CHP tabanını sandığa çekebilecek mi?

Telif hakkı AFP

CHP dün pek çok kesim için sürpriz olabilecek bir ismi, Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu Cumhurbaşkanlığı için MHP ile birlikte 'çatı aday' olarak gösterdiklerini açıkladı. Ancak CHP tabanındaki seçmenin hepsinin bu isimden memnun olduğunu söylemek güç.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun resmi Facebook hesabında İhsanoğlu ile ilgili hazırlanan görselin altına yapılan yorumları bu tartışmaları yansıtır nitelikte.

Bir seçmen, "Bana bu adamın CHP ile tek bir ortak noktasını belgeleyebilir misiniz?" diye sorarken, bir başkası farklı bir açıdan yaklaşıyor ve "Siyasi bir yarışta bence yanlış bir aday. Ama Tayyip'e oy vermekten iyidir yine de" diyerek görüşlerini paylaşıyor. CHP'ye öfkesini dile getirip, "Bu kez oy yok" diyenler de var.

Peki siyasi analistler ve CHP tabanını tanıyanlar, ismin ilk kez halk tarafından belirleneceği Cumhurbaşkanlığı makamı için eski İslam İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri İhsanoğlu'nun adaylığını nasıl değerlendiriyor?

Oy kullanmama riski

Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen, İhsanoğlu'nun adaylığının "iki önemli handikapı" olacağı görüşünde.

Ülgen bu bağlamda ilk sıraya "CHP tabanın vereceği tepkiyi" koyuyor. İhsanoğlu'nun muhafazakâr bir geçmişi olduğuna dikkat çeken Ülgen, "CHP'nin seçmenini sandık başına götürebiliyor olması gerekir" diyor ve tabanın oy kullanmama riski olabileceğini belirtiyor.

Cumhurbaşkanlığı için AKP'nin adayı henüz açıklanmadı ancak kamuoyunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aday olacağı beklentisi yüksek. Ülgen, Erdoğan'ın muhtemel adaylığının CHP seçmenini oy kullanmak için motive edeceğini düşünüyor: "Erdoğan henüz adaylığını açıklamadı ama açıklaması halinde, Erdoğan'ın seçilmemesi için CHP seçmeni sandık başına gidecektir. Ama CHP'nin her oyunu sandığa taşıması gerekir."

'Ekstra çaba'

CHP'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da, İhsanoğlu'nun örgütte pek bilinmeyen bir isim olduğunu söylüyor ancak "Örgütün çok tepkisi olacağını sanmıyorum" diye ekliyor.

Bununla birlikte o da, CHP'nin tabanının sandığa gitmesi için partinin genel merkezinin ve il örgütlerinin "ekstra çaba sarf etmesi gerektiğini" düşünüyor.

"Partiye oy veren tabanın sandığa gitmesi konusunda bir sıkıntı olabileceğini düşünüyorum ben. Ayrıca parti bu konuda kendi içinde milletvekillerini ve il başkanlarını ikna etmeli. Parti bunun için ekstra bir çaba sarf etmeli" diyor.

Ağbaba aynı zamanda, Erdoğan'ın Alevilere yaklaşımını eleştirdikten sonra ekliyor: "İhsanoğlu İslami yanı ağır basan bir isim gibi görünüyor ama özellikle Alevi tabanını çekebilecek şeyler söylemesi lazım. Alevilikle ilgili söyleyeceklerinin önemli olduğunu düşünüyorum."

'Erdoğan'ı seçtirmemek için'

Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarı olan Ali Bayramoğlu ise tabandan gelen tepkilere rağmen, CHP seçmeninin "Erdoğan'ı seçtirmemek için" sandık başına gideceğini düşünüyor.

Erdoğan henüz aday olup olmadığını açıklamadı ancak Bayramoğlu, "Şu an Türkiye'deki siyasi atmosfere bakacak olursak, AK Parti'ye oy vermeyen seçmen için AK Parti'nin kazanmaması, Erdoğan'ın kazanmaması temel bir hedef. Bütün politik motivasyon Mart seçimlerinde de bunun üzerine kuruldu. Yine bunun üzerine kurulacak" diyor.

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun "CHP'liler ve özellikle Kemalist eğilimleri olan CHP'lileri için çok sorunlu bir aday" olduğunu söyleyen Bayramoğlu, adaylığının "beklenen olumlu tepkiyi almadığını" söylüyor.

Ancak yine de CHP seçmeninin Cumhurbaşkanlığı yarışının başa baş geçmesi halinde sandık başına gideceğini belirtiyor. Bayramoğlu "Türkiye hiç bu kadar sert kutuplaşmamıştı ve AK Parti alerjisi CHP kesimlerinde hiç bu kadar yüksek olmamıştı" diye ekliyor.

İlk kez halk tarafından seçilecek olan Cumhurbaşkanı için seçimlerin ilk turu 10 Ağustos'ta yapılacak.

Telif hakkı BBC World Service

İlgili haberler