Kolombiya lideri Santos: Oylar barış sürecine verildi

Telif hakkı AP

Genel seçimlerden zaferle çıkan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, seçim sonuçlarını BBC'ye değerlendirdi.

Santos'a göre seçim sonuçları, seçmenlerin Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri Farc gerillalarıyla yürütülen barış görüşmelerinin devam etmesini istediği anlamına geliyor.

Santos seçim kampanyasında ülkedeki en büyük gerilla grubu Farc'la 2012'de başlattığı barış görüşmelerini ileriye taşıma sözü verdi.

Yaklaşık yarım asır boyunca devam eden çatışmalarda 220 binden fazla kişi öldü.

Santos seçimlerde oyların yüzde 51'ini alırken rakibi Oscar Ivan Zuluada yüzde 45'te kaldı.

Seçim sonuçlarını BBC'den Arturo Wallace'a değerlendiren Santos, seçim sonuçlarının barış sürecini sürdürme ve bitirmesi için kendisine verilen bir yetki olarak gördüğünü söyledi.

Başkent Bogota'da gerçekleştirilen röportajda Santos, "Halkın barış istediğini çok açık olarak duydum. Ve daha fazla sosyal adalet istediklerini ve daha proaktif uluslararası ilişkiler istediklerini de gördüm."

Muhalefet sürece karşı

Telif hakkı AFP

Santos, muhalefetin barış sürecine karşı kirli bir propaganda yürüttüğünü ve süreçle ilgili her tür yalanı söylediğini belirtti.

Kolombiyalı lider, hükümetin solcu gerillalarla neyi müzakere ettiklerini daha iyi anlatmak için çaba sarfetmeleri gerektiğini de ekledi.

Santos ayrıca görüşmelerin sonuçlarının referanduma götürüleceğini, bunun sürecin korunması için teminat olacağını söyledi.

Muhalif lider Zuluada kampanyası boyunca hükümetin barış sürecinin isyancıların cezasız kaldığı bir süreç olduğunu belirtti.

Küba'da gerçekleştirilen müzakerelere yarım asırdır devam eden savaşı durdurmayı hedefliyor.

Juan Manuel Santos bu yılın sonuna kadar gerillalarla anlaşma imzalamayı umuyor.

Anlaşmayla FARC'ın silahlı mücadeleyi bırakıp yasal siyasi sürece dahil olması hedefleniyor.

62 yaşındaki Santos'un dört yıllık dördüncü dönem için Ağustos'ta yemin edecek.

İlgili haberler