Pazarlamacılar tüketiciyi 'cebinden' seçiyor

Telif hakkı jcdecaux

İnternet ve ardından sosyal medya... Bu ikisinin hayatlarımıza girmesiyle pazarlamacılar, tüketici davranışlarını internet üzerinden takip edebilir oldular.

Ardından cep telefonlarıyla ve diğer taşınabilir aletlere "konum bildirimi" özelliği geldi ve pazarlamacılar biraz daha ileriye gitmeye başladı.

Monetate adlı dijital pazarlama şirketinin yöneticisi David Brussin, konum bildirimi özelliğinin ne kadar önemli olduğunu vurgulayanlardan biri. Brussin, konum bildirimine dair istatistiklerin neredeyse her iş stratejisinin bir parçası haline geldiğini söylüyor.

Reklamı hedefine ulaştırıyor

Pazarlamanın öncülerinden görülen Amerikalı John Wanamaker bir zamanlar "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" demişti. Wanamaker'ın yaşadığı 1800'lü yıllarda elbette bunu kestirmek pek de kolay değildi.

Ama bugün, konum bildirimi istatistikleri sayesinde hangi reklam harcamalarının boşa gittiği takip edilebiliyor.

Sokaklardaki reklam panolarının, otobüs duraklarının ve diğer fiziki reklam alanlarının önünden nasıl insanlar geçiyor, saat kaçta geçiyor ve internette ne yapıyorlar? İşte tüm bu soruların cevapları, konum belirleme hizmeti sayesinde alınabiliyor.

Pazarlamacılar da buna göre reklamlarını doğru kitleye yönlendirebiliyor.

Her durakta farklı profil

Telif hakkı GETTY

Posterscope adlı reklam ajansının Strateji Müdürü James Davies, "Konum belirlemeye dair veriler sayesinde biz de reklamın yer aldığı mekanı diğer mekanlarla kıyaslayabiliyoruz ve böylece değerini ölçebiliyoruz" diyor.

Davies bu stratejilerini şöyle açıklıyor: "Mesela belirli duraklardaki müşteriler çoğunlukla finansal uygulamalara bakıyorlar. Ama bir sonraki durakta bekleyenlerin modayla ilgili uygulamaları takip ettiğini görüyorsunuz."

"Böylece o durağa koyacağınız reklam müşterinin ilgisini çeker mi, çekmez mi öngörebiliyorsunuz. Bu da sizin boş yatırım yapmanızın önüne geçiyor ve daha etkili stratejiler kurmanızı sağlıyor."

'Dünyayı değiştirecek'

Akıllı telefonlar yalnızca konum belirlemeye yaramıyor elbette. Pazarlamacılar, markalarla tüketicileri buluşturmak için de cep telefonlarını kullanıyor.

Tüketiciler belli alanlara girdiği anda, kendilerine özel teklifler cep telefonlarına geliyor. Bu teklifler tüketicinin yaşına, ilgi alanlarına ve daha önce satın aldığı uygulama ve ürünlere dayanılarak hazırlanıyor.

Software AG adlı veri şirketinin Pazarlama Uzmanı John Bates, konum ve içeriğe göre teklif sunmanın dünyayı değiştireceğini söylüyor: "Diyelim ki bir ayakkabı mağazasının önünden geçiyorsunuz. O sırada telefonunuza gelen mesajda, önümüzdeki yarım saat içinde belli bir kredi kartıyla alışveriş yaparsanız Jimmy Choo marka ayakkabılarda yüzde 30 indirim alabileceğiniz yazıyor. O zaman ne yaparsınız?"

"Aslında bu sokakların Amazon gibi internet üzerinden alışveriş sayfalarıyla mücadele yöntemi olacak. Gerçek dünya, sanal dünyayla mücadele ediyor. Ve kişiselleştirilmiş teklifler giderek yaygınlaşıyor."

Taşınabilir aletlerdeki uygulamaların önümüzdeki günlerde pazarlamaya nasıl katkılar sunacağı ise hayal gücümüze kalıyor.

İlgili haberler