Irak'tan ABD'ye 'hava saldırısı' talebi

Telif hakkı Reuters

Irak, ABD'den cihatçı militanlara karşı hava saldırısı düzenlemesi için resmi çağrıda bulundu.

ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey, ABD Senatörlerinin oturumunda yaptığı konuşmada, "Irak hükümetinden hava kuvveti için talep aldık" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, üst düzey Kongre üyeleriyle bir araya gelip Irak krizini masaya yatıracak.

Toplantı öncesi konuşan Senato Başkanı Demokrat Harry Reid, Amerikan askerinin Irak'taki 'iç savaşa dahil olmasını hiçbir şekilde desteklemediğini' söyledi.

ABD'nin bu talebe olumlu yanıt verip vermeyeceğine yönelik bir soruya General Dempsey, Senato'daki oturumda "Nerede bulursak bulalım, IŞİD'le mücadele etmek Amerika'nın ulusal çıkarıdır" yanıtını verdi.

Dempsey talebin ne zaman geldiğine dair bir açıklama yapmadı.

Diğer yandan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin "İran, komşu ülke Irak'ta Şii Müslümanların kutsal topraklarını katillere ve teröristlere karşı tereddütsüz koruyacak" açıklaması üzerine Suudi Arabistan'dan Tahran'a bir uyarı geldi.

Telif hakkı Reuters

Reuters haber ajansının aktardığına göre Suuri Arabistan İran'a 'Irak'taki çatışmaya karışmaması uyarısında bulunup Irak'ın sınır ötesine taşabilecek bir iç savaşa doğru gidebileceğini' söyledi.

Luristan ziyaretinde halka seslenen Ruhani, "Kerbela, Necef, Kazımiye ve Samarra'daki Şii türbelerinin katillere ve teröristlere karşı korunmasında İran ulusunun en ufak bir tereddütü bile olmayacaktır" diye konuştu.

Ruhani Cumartesi günü yaptığı açıklamada Irak'a hiç bir askeri kuvvet göndermediklerini söylemişti.

Fakat, İran'ın seçkin El Kudüs biriminin başkanı Kasım Süleymani'nin de Irak ordusu ve Şii liderlere militanlara yönelik mücadelesini koordine etmek için Irak'a gittiğine dair haberler geliyor.

Rafineriye saldırı

IŞİD ise Bağdat'a doğru ilerlemeye devam ediyor.

Militanlar Irak'ın en büyük petrol rafinerisi Beyci'ye havan toplar ve makineli tüfeklerle saldırı düzenledi.

Telif hakkı Reuters

Reuters'a konuşan güvenlik yetkilileri ve rafineri çalışanları, Bağdat'ın 210 km kuzeyindeki Beyci'deki depoların farklı bölgelerinden dumanlar yükseldiğini söyledi.

Ülkenin petrol ihtiyacının yaklaşık dörtte birini karşılayan Beyci rafinerisinde üretilen petrolün tamamı benzin ve elektrik santralları için yakıt olarak ülke içinde tüketiliyor ve yemeklik yağ da bu rafineride işlem görüyor.

Ajansa konuşan kaynaklar, 'Sünni militanların Beyci rafinerisinin yüzde 75'ini ele geçirdiklerini' belirtti.

Yetkili, "Militanlar rafineriye girmeyi başardı. Üretim üniteleri, yönetim binası ve dört gözetleme kulesinin kontrolü onlarda. Bu da rafinerinin yüzde 75'ine denk geliyor" diye konuştu.

IŞİD militanları Bağdat'a doğru ilerlerken, Doğan Haber Ajansı (DHA) Irak'ın Selahaddin iline bağlı Dor ilçesi ile Kerkük arasında bir inşaat alanında çalışan 15'i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 60 yabancı işçinin IŞİD tarafından kaçırıldığını bildirdi.

DHA, serbest bırakılan bir işçinin ifadelerine dayandırdığı haberinde işçilerin Türk firmasına ait 100 yataklı bir hastanede çalıştığını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı, iddiaların incelendiğini ifade etti.

Bağdat'a ilerliyorlar

Irak ordusu da Bağdat'a doğru yaklaşan IŞİD militanlarına yönelik hava saldırısı gerçekleştirdi.

Militanların güçlü olduğu batı kenti Ramadi'de de çatışmalar yaşandığı haberleri geliyor.

Telif hakkı BBC World Service

Irak ordusu, geçen hafta Musul'u aldıktan sonra Bağdat'a doğru yönelen IŞİD militanları ve Diyala ve Selahaddin vilayetlerinden IŞİD'e destek veren savaşçıları geri püskürtmek için uğraşıyor.

Güvenlik güçleriyle militanlar arasındaki çarpışmalar, Bağdat'a 60 kilometre mesafedeki Bakuba kentinde yoğunlaşmış durumda.

Kentin düşmesi halinde isyancılara başkent yolunun açılacağı belirtiliyor.

İlgili haberler