Irak: Dört komutan görevden alındı

Telif hakkı n

Irak Başbakanı Nuri el Maliki Sünni militanların bir dizi kent ve kasabayı ele geçirmesinden sonra bazı komutanları görevden aldı.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada "ulusal görevlerini yerine getirmedikleri için" dört komutanın görevden alındığı belirtildi.

Irak ordusuyla geçen hafta kentleri ele geçiren isyancılar arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Amerikan Yönetimi, Bağdat Büyükelçiliği personelini korumak için Irak'a 275 asker gönderme kararı almıştı.

Bu arada, Salı gecesi Maliki ve Şii hükümetinin bazı üst düzey yetkilileriyle Sünni liderlerin de toplantısından sonra "ulusal birlik" çağrısı yapıldı.

Açıklamada, halktan farklı mezheplere karşı kin gütmemesi istendi. Açıklamada ayrıca resmi görevliler dışında silah taşımanın yasaklandığı belirtildi.

Telif hakkı AP

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü önceliğindeki Sünni militanlar, geçen hafta kuzeydeki Musul ve Tikrit kentlerini Pazartesi de Telafer'i ele geçirmişti.

Bir gece baskınıyla Bağdat'a yalnızca 60 kilometre mesafedeki Bakuba kentini de ele geçiren militanlar, Salı günü ordu ve Şii milisler tarafından buradan çıkarılmıştı.

İran Devrim Muhafızları'nın bölgesel gücü olan Kudüs Gücü'nün komutanı Kasım Süleymani'nin Bağdat'ta olduğu ve orduyla Şii liderlere isyancılara karşı düzenlenecek operasyonların eş güdümü için yardım ettiği belirtiliyor.

Telif hakkı AFP

Başbakan Nuri el Malilki tarafından görevden alınan askeri yetkililer arasında IŞİD'in büyük miktarda toprak ele geçirdiği Ninova vilayetinden sorumlu komutan da var.

Divanıharp

Bir komutanın da mevziini terk ederek savaştan kaçmak suçundan gıyabında divanıharpte yargılanacağı belirtildi.

Öte yandan, kentin isyancılardan geri alınması için Ninova'ya bağlı Telafer'e takviye birlikler gönderildiği haber veriliyor.

Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Telafer, Musul ile Suriye sınırı arasında bulunuyor.

Irak Hava Kuvvetleri'nin bölgede hava saldırısı düzenlediği haber veriliyor.

Bağdat'ta bulunan BBC muhabiri Jonathan Beale, şimdi tüm gözlerin Bakuba'da olduğunu, kentin düşmesi halinde militanların başkent yolunun açılacağını söylüyor.

İlgili haberler