Bağdat'ta IŞİD korkusu: Halk gıda stokluyor

Telif hakkı n

Irak'ın başkenti Bağdat'ta halk, ülkenin kuzeyinde bazı kent ve kasabaları ele geçiren Irak Şam İslam Devleti örgütü militanlarının kente yaklaşması üzerine panik içinde su ve yiyecek stoklamaya başladı.

Güvenlik güçleriyle militanlar arasındaki çarpışmalar, Bağdat'a 60 kilometre mesafedeki Bakuba kentinde yoğunlaşmış durumda. Kentin düşmesi halinde isyancılara başkent yolunun açılacağı belirtiliyor.

Bağdat'ta bulunan gazeteciler, isyancıların kuzeyden ve batıdan yaklaşması nedeniyle kentte gerginliğin arttığını aktarıyor.

Suudi Arabistan'a suçlama

Bu arada, Irak Başbakanı Nuri el Maliki, IŞİD'in saldırılarından sonra bazı komutanları görevden aldı.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada "ulusal görevlerini yerine getirmedikleri için" dört komutanın görevden alındığı belirtildi.

Görevden alınan askeri yetkililer arasında IŞİD'in büyük miktarda toprak ele geçirdiği Ninova vilayetinden sorumlu komutan da var.

Bir komutanın da mevziini terk ederek savaştan kaçmak suçundan gıyabında divanıharpte yargılanacağı belirtildi.

Öte yandan, Başbakan Nuri el Maliki, Suudi Arabistan'ı İŞİD'i desteklemekle suçladı.

Salı gecesi Maliki ve Şii hükümetinin bazı üst düzey yetkilileriyle Sünni liderlerin de toplantısından sonra "ulusal birlik" çağrısı yapıldı.

Açıklamada, halktan farklı mezheplere karşı kin gütmemesi istendi. Açıklamada ayrıca resmi görevliler dışında silah taşımanın yasaklandığı belirtildi.

İlgili haberler