HRW: Suriye'deki Kürt yetkililer 'hak ihlalleri yapıyor'

Telif hakkı afp

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) raporunda, Suriye'nin kuzeyindeki bölgelere hâkim olan Kürt yetkililerin keyfi tutuklamalar ve gözaltındakilerin şiddet görmesi gibi hak ihlalleri yaptıkları ifade ediliyor.

Raporda ayrıca, Demokratik Birlik Partisi PYD'nin liderliğinde kurulan güvenlik gücü Halk Savunma Güçleri'nin (YPG) çocukları da birliklerine kattıkları belirtiliyor.

Suriye'nin kuzeyinde 2012'de hükümete bağlı birliklerin çekilmesiyle bazı bölgelerin kontrolünü Kürtler ele geçirdi.

YPG milisleri Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'e bağlı militanlarla çatışma halinde.

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü raporunda; Afrin, Kobani (Ey el Arab) ve Cizire bölgelerinde hak ihlalleri yaşandığına dair kanıtlar bulduklarını söyledi.

HRW, PYD'nin kuzey Suriye'de kanton yönetimi kurduğunu hatırlatıp, "Bakanlık benzeri konseyler kuruldu ve yeni bir anayasal kanun uygulamaya kondu" diyor.

Telif hakkı Reuters

PYD, insan hakları grubunun üç kantonu da ziyaret etmelerine izin verdi fakat güvenlik kaygıları nedeniyle ekipler yalnızca Cizire'ye gidebildi.

'Sessiz ama ihlaller var'

İnsan hakları örgütü, bu yılın Şubat ayında iki hapishaneyi ziyaret ettiklerini ifade etti.

HRW, PYD'nin faili meçhul cinayetlerin çözümü ve kayıpların bulunması gibi meselelerin üzerine gitmediğini belirtip gözaltındakilerin de dövüldüğünü, gruba karşı gelenlerin de 'adil yargılama yapılmadan suçlu bulunduğunu' ifade etti.

HRW'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika biriminden sorumlu müdürü Nedim Huri, "Suriye'de Kürtlerin denetimindeki bölgeler, ülkede savaşın yerle bir ettiği bölgelere göre daha sessiz fakat yine de ciddi hak ihlalleri yapılıyor. Bundan kesinlikle PYD sorumlu ve PYH bu ihlallerin önüne geçebilir" dedi.

Raporda şu ifadeler yer aldı: "Son iki, iki buçuk yılda tamamen veya kısmen kontrolleri altındaki bölgelerde, PYD karşıtı en az 9 siyasi muhalif öldürüldü veya kayıplara karıştı. PYD bu olayların sorumluluğunu reddetti fakat doğru, açık soruşturma yürütmedi. Aksine parti idaresindeki güvenlik güçleri, radikal İslamcı militanların düzenlenlediği düşünülen bombalı saldırılardan sonra toplu gözaltılar yaptı."

Suriye'de savaş öncesi demografik verilere göre ülkedeki Kürt azınlık 23 milyonla ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 10'unu oluşturuyor. Kürtler daha çok Suriye'nin kuzey doğusunda Türkiye ve Irak sınırına yakın bölgelerde yaşıyor.

HRW'nin İngilizce raporuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili haberler