Ukrayna-AB anlaşması 27 Haziran'da

Telif hakkı AFP

Ukrayna'nın yeni Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 27 Haziran'da Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşması imzalayacağını açıkladı.

Anlaşmanın siyasi hükümler içeren kısmı Mart ayında geçici hükümet tarafından imzalanmıştı.

Daha önceki Rusya yanlısı Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç son anda anlaşmadan vazgeçtiği için yapılan protestolarla Şubat ayında devrilmişti.

Bu arada Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinde askerlerle Rusya yanlısı isyancılar arasında çatışmaların yeniden başladığı, isyancıların, silah bırakma çağrısını reddettiği bildirildi.

'Rusya'dan sınıra yığınak'

NATO ise Rusya'nın askeri birliklerini yeniden Ukrayna sınırına yığdığını açıkladı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ise geçen ay Ukrayna'nın doğusunda kaçırılan iki gözlemci ekibi ile yeniden irtibat kurduklarını ve ekip üyelerinin iyi olduğunu bildirdi.

AGİT sözcüsü Nataşa Rajakoviç Viyana'da yaptığı açıklamada ekipleri alıkoyanların kimlikleri ile ilgili yorum yapamayacaklarını söyledi.

AB yanlısı Poroşenko, ülkede altı ay devam eden siyasi karışıklığın ardından Mayıs ayında Cumhurbaşkanı seçildi.

Bu süreçte Ukrayna'ya bağlı olan Kırım'ı ilhak eden Rusya, doğu bölgelerindeki ayrılıkçı isyanları kışkırtmakla suçlanıyor.

Birleşmiş Milletler tahminlerine göre 7 Mayıs'tan bu yana Ukrayna'nın doğusunda 257'si sivil olmak üzere en az 356 kişi öldü.

İlgili haberler