AKP'li seçmenin 'çatı aday' değerlendirmesi

Telif hakkı SINAN ONUS

CHP ve MHP, cumhurbaşkanlığı için "muhafazakâr" kimliği öne çıkan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu 'çatı adayı' göstererek kendi seçmeni dışında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) seçmenine de hitap etmeyi planlıyor. Peki, AKP seçmeni eski İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri İhsanoğlu için ne diyor?

Bu soruyu, 30 Mart'taki yerel seçimlerde AKP'nin Ankara'da yüzde 50'nin üzerinde oy aldığı Altındağ'a bağlı Siteler ve Önder semtlerinde "AKP'ye oy verdiğini" söyleyen seçmene sorduk.

'Gül daha makul'

Altındağ Önder semtinde bir inşaatta konteynır önünde bekleyen üç kişiye yaklaşıyorum. Mustafa Uysal, Mamak'ta oturduğunu, müteahhitlik yaptığını söylüyor. "Koyu partili değilim ama AKP'ye oy verdim. Bana iş yapacak, huzur verecek adam lazım" diyor.

İhsanoğlu için herhangi bir olumsuz yargı belirtmeyen Uysal, "Erdoğan yerinde kalsın, Abdullah Gül'le devam edilsin. Gül'ün yabancı dili var, daha makul" diye konuşuyor.

Gül aday olmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aday olursa tercihinin Erdoğan'dan yana olacağını belirtiyor. 'Çatı adayının dört dil bildiğini' anımsatıyorum. Uysal, "Tercihim yine de Erdoğan olur. Onu denedik, tanıdık. İhsanoğlu'nu tanımıyoruz. Bir ayda da tanınmaz ki" diyor.

Karapürçek'te oturduğunu belirten Bayram Ünver, "İhsanoğlu başörtüsüne karşı" diye söze başlıyor. 'Bu yönde bir açıklamasını mı duydunuz' diye soruyorum. Israrla "okuduğunu" belirtiyor ve ekliyor, "Hem Mısır'da darbeci Sisi'ye de ses çıkarmadı."

Telif hakkı AFP

Ünver, kendisiyle İhsanoğlu'nun yaşlarının yakın olduğunu söylüyor ve "Biz artık torun sevecek yaştayız. Evden camiye, camiden eve. Erdoğan ise genç ve faal" diyor.

'Tayyip Bey'i satmam'

Keçiören'de ikamet ettiğini belirten Ziya Uysal da AKP'li olduğunu ama "partiye değil adaya" oy verdiğini ifade ediyor. "Yerel seçimlerde ilçemde başka partiye, büyükşehirde başka partiye, il genel meclisinde ise başka partiye verdim. İhsanoğlu'nu tanımıyorum, bir ayda da tanıyamam. Başbakan deli dolu ama tanıyoruz. Erdoğan, başkanlık sistemi kuracağım dediği için oy vereceğim. Gül gibi pasif olacaksa aday olmasın. Vaatlerini gerçekleştirmezse bir daha da oy vermem" diye konuşuyor.

Telif hakkı SINAN ONUS

Önder bölgesinden ayrılıp, Siteler Selviler bölgesine gidiyorum. Bir bankanın önünde tanıştığımız Mustafa Türkkaya, konuşmak için işyerine davet ediyor. Gazeteci olduğumu öğrenen diğer esnaf da işyerine geliyor.

Mustafa Türkkaya da Karapürçek semtinde oturan Bayram Ünver gibi "İhsanoğlu türbana karşı" diyerek söze başlıyor. "Sıkı AKP'li olduğunu" söylüyor ve "İhsanoğlu, bence kukla" iddiasında bulunuyor. Türkkaya kendisinin önyargılı olduğunu da söylüyor: "Evet, İhsanoğlu, CHP'nin tabanından olmadığı için önyargılıyım. Süleyman Demirel zihniyetinde bir isim. Asla kabul etmiyorum. Tayyip Bey'i satmam. AKP'den kim aday olursa olsun oyumu veririm" diyor.

'Aynı şey değil'

Diğer esnaftan Ahmet Yıldız da esnafın AKP iktidarıyla "rahata erdiğini" söylüyor. Erdoğan "ülke yönetiminde tecrübeli" diyor.

'İhsanoğlu, tüm İslam ülkelerinin teşkilatının genel sekreteriydi, yaşı da oldukça ileri. Daha tecrübeli değil mi' şeklindeki soruma Yıldız, "Aynı şey değil" diyerek yanıt veriyor.

Son seçimlerde AKP'ye oy verdiğini belirten Mustafa Ulusoy, CHP kendi adayını çıkarsaydı "belki daha sıcak bakabileceğini" öne sürüyor. "Partici olmadığını" ifade ediyor ve cümlesini "AKP'nin de adayına bakacağım. Erdoğan aday olursa eğer oyumu kesin ona veririm" diyerek tamamlıyor.

Diğer esnaf Şener Kıvanç ise "Uzun uzun anlatmayacağım. Oyum AKP'ye" diyor.