Ukrayna lideri Poroşenko'dan tek taraflı ateşkes

Telif hakkı AFP

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya yanlısı ayrılıkçılarla güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların sürdüğü doğu bölgelerinde 1 haftalık ateşkes ilan etti.

Ateşkesin kapsamlı bir barış planının ön adımı olması umuluyor.

Ancak, Donetsk ve Luhansk gibi bölgelerde kamu binalarını işgal eden ayrılıkçılar, 'tek taraflı' ateşkese itibar etmiyor.

Doğu bölgelerinde çatışmaların devam ettiği haberleri geliyor.

Karşılık verilebilir

Poroşenko, isyancılara silahsızlanma fırsatı vermek için ilan edildiği belirtilen ateşkese rağmen, 'askerlere yönelik saldırılara karşılık verileceğini' ifade etti.

Doğu bölgelerindeki Rusça konuşan halkın çoğunluğunun katılmadığı seçimlerle iktidara gelen Poroşenko, "Devletimizin toprağını korumak için her şeyi yapacağız" diye konuştu.

Ukrayna haber ajansları, ayrılıkçıların liderlerinin açıklamalarına dayandırırdıkları haberlerde, isyancıların "hükümet askerleri bölgeyi terk edene kadar" silah bırakmamakta kararlı olduğunu duyurdu.

Poroşenko ateşkes ilanından önce Rusya lideri Vladimir Putin ile iki telefon konuşması yapmıştı.

Poroşenko'nun barış planı, iktidar gücünün yerelleştirilmesini ve erken seçimlere gidilmesini içeriyor.

Ayrıca, Ukrayna-Rusya sınırında 10 kilometre derinliğinde bir tampon bölge oluşturulması ve ayrılıkçıların çatışma bölgelerini terk etmesi için güvenli bir koridor açılması öngörülüyor.

İlgili haberler