Kerry: Irak'ta askeri çözüm yok

Telif hakkı Reuters

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, BBC'ye mülakatında Irak'ın kuzey ve batısındaki bazı kent ve kasabaları ele geçiren Sünni militanları yenilgiye uğratmak için bölgesel birliğe ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Kerry, soruna askeri bir çözüm bulunamayacağını belirterek, Irak Şam İslam Devleti örgütü militanlarının ele geçirdiği bölgelerde halkın desteğini alacak yeni bir hükümet kurulması gerektiğini vurguladı.

John Kerry, Erbil'de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi liderleriyle bir araya geldi.

İlerleyişini sürdüren Sünni militanlar, Beici kentinde ülkenin en büyük petrol rafineresini ele geçirmeye çalışıyor.

Bu arada, Irak'ta bulunan Birleşmiş Milletler'e bağlı bir insan hakları heyeti, Haziran ayında şimdiye kadar çoğu sivil 1075 kişinin öldüğünü duyurdu.

Birleşmiş Milletler yetkilileri bu rakamların, yargısız infazları da kapsadığını belirtti.

Bölgesel birlik

Kerry BBC'ye açıklamasında "Bölgedeki tüm ülkelerin IŞİD'e karşı bir araya gelmeleri gerekir. Çünkü bir terör örgütünün toprak ele geçirip, hükümetlerin meşruiyetine meydan okuması kabul edilemez" dedi.

John Kerry, askeri operasyona ilişkin bir soru üzerine Kürt liderlerin soruna askeri bir çözüm olmadığı konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, "Askeri harekat olabilir ama bugün IŞİD'in olduğu yerlerde halkı güçlendirecek bir siyasi bir çözüme ihtiyaç var. Tek başına harekat sonucu değiştirmez. Kapsamlı bir stratejiye ihtiyaç var. Ki bu da temelde siyasi bir stratejidir"diye konuştu.

Kerry Bağdat ve Erbil'deki temaslarında krizin derhal çözümü konusunda bir kararlılık gördüğünü belirterek "Önemli olan bunun eyleme dökülmesidir."

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Kerry'nin ziyaretinden önce resmen bağımsızlık talebinde bulunacakları mesajı vermişti.

Barzabi, CNN televizyonuna mülakatında, "Irak parçalanıyor. Kürdistan halkının geleceğine karar verme zamanı geldi" demişti.

Kerry ise Kürdistan bölgesini ayrı görmediğini belirterek "Birleşik Irak, daha güçlü bir Irak'tır" dedi.

İlgili haberler