Irak krizi: John Kerry Erbil'de

Telif hakkı Reuters

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Bağdat ziyareti sonrasında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi liderleriyle görüşmek üzere Erbil'e giderken IŞİD, ülkenin en büyük petrol rafinerisini ele geçirdiğini açıkladı.

Kerry'in Erbil ziyareti Bağdat'a gerçekleştirdiği ve Irak'a destek sözü verdiği ziyaretin akabinde gerçekleştiriliyor.

Dün Bağdat'ta siyaset dünyasının önemli figürleri ile görüştükten sonra ABD büyükelçiliğinde bir basın toplantısı düzenleyen Kerry, Irak için "yoğun ve uzun süreli destek" sözü verdi.

Kerry'den Iraklı yöneticilere çağrı

Kerry Sünni militanlarca yapılan saldırıların Irak'ın varlığına bir tehdit olduğunu ve ülkenin liderlerinin "hemen" harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Kerry "Destek yoğun ve uzun süreli olacak ve eğer Iraklı liderler ülkeyi biraraya getirmek için gereken adımları atarsa etkili de olacak" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı ülkesinin desteğinin Irak güvenlik güçlerinin IŞİD'e karşı daha etkili savaşmasını sağlayacağını ve Irak'ın bütünlüğüne de saygılı olacağını söyledi.

Iraklı liderlerin "bir karar anında" olduğunu söyleyen Kerry, "Irak varoluşsal bir tehditle karşı karşıya ve Iraklı yöneticiler bu tehdidi görmeliler. Irak'ın geleceği önümüzdeki günlerde ve hafatalarda yapılacak seçimlere bağlı ve Irak'ın geleceği esas olarak Iraklı liderlerin bir araya gelip, (IŞİD'e karşı) bir duruş alabilmesine bağlı. Haftaya değil, gelecek ay değil, fakat şimdi" dedi.

IŞİD Beici'deki petrol rafinerisini 'ele geçirdi'

Bu arada Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Beici kentinde bulunan Irak'ın en büyük petrol rafinerisini ele geçirdiğini açıkladı.

Beici kenti, Bağdat'ın kuzeyinde bulunuyor.

Petrol rafinerisi son 10 gündür kuşatma altındaydı.

Çatışmalar sırasında Irak askeri güçleri birkaç defa geri püskürtülmüştü.

Rafineri, Irak'ın petrol ihtiyacının üçte birini karşılıyor.

Telif hakkı REUTERS

Çatışma şimdiden petrol fiyatlarını tetikledi.

IŞİD militanları, Irak'ın Suriye ve Ürdün sınırını ele geçirdi. Militanlar kuzey ve batıya doğru ilerlemeyi sürdürüyor.

Militanların ayrıca Hadisa kentindeki bir barajı ele geçirmeye çalıştıkları belirtiliyor.

Muhaliflerin sözcüsü bir açıklama yaparak, Selahaddin vilayetindeki Baiji rafinerisinin yönetiminin yerel aşiretlere devredileceğini söyledi. Sözcü ayrıca Bağdat'a doğru ilerlemeye devam edeceklerini kaydetti.

'Stratejik öneme sahip'

Erbil'den bildiren BBC'nin Orta Doğu muhabiri Jim Muir, söz konusu rafinerinin ele geçirilmesinin IŞİD için elzem olduğunu söylüyor.

Telif hakkı AP

Muir'e göre rafineri sayesinde militanlar, ele geçirdikleri bölgeleri kontrol altında tutabilecek ve bu bölgelere enerji tedarik edebilecek.

Enerji piyasası uzmanı Cüneyt Kazokoğlu, BBC Türkçe için kaleme aldığı analizde Beici rafinerisinin IŞİD için stratejik önemine dikkat çekmişti.

Kazokoğlu, günlük kapasitesi 300 bin varil olan bu rafinerinin, Kerkük'ten çıkan petrolü işlediğini, dolayısıyla Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve merkezi Irak yönetimi arasında ihtilafa sebep olabileceğini belirtmişti.

Kazokoğlu ayrıca rafineri içinde yer alan elektrik santalinin başkent Bağdat'a elektrik sağladığını söylemişti.

İlgili haberler