İsrail Başbakanından 'itidal' çağrısı

Telif hakkı REUTERS

İsrailli liderler, zorla alıkonulan Filistinli gencin ölü bulunması üzerine "itidal" çağrısı yaptı.

Bu sabah Doğu Kudüs'te zorla alıkonulan 17 yaşındaki Filistinli genç Muhammed Ebu Hüdayr, ölü olarak bulunmuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu bu "aşağılık cinayeti" kınadı. Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat da cinayeti kınadı ve kentte gerginliğe karşı önlemler aldı.

Filistinli liderler ise cinayet nedeniyle İsrail'i suçladı ve bu cinayetin, öldürülen üç İsrailli gence yönelik bir intikam olduğunu söyledi.

AFP haber ajansına konuşan Hamas militanlarının "İnsanlarımız bu cinayetin unutulup gitmesine izin vermeyecek. Bu cinayetlerin hesabı verilecek" dediği belirtiliyor.

Kudüs'ten bildiren BBC muhabiri Yolande Knell, Filistinli gencin cenazesinin bugün kaldırılacağını ve gerginlik yaşanabileceğini söylüyor.

'Hukuk Devleti'

İsrail Başbakanı Netenyahu polise bir an önce harekete geçerek, "bu gencin ölümüne neden olan korkunç cinayeti işleyenlerin bulunmasını" emrettiğini söyledi.

Netenyahu ayrıca "İsrail bir hukuk devleti ve herkes de yasalara uymak zorunda" diyerek, kimsenin hukuku çiğnememesi çağrısında bulundu.

Filistinli gencin ölü bulunmasının ardından bölgede yaklaşık 200 Filistinlinin toplandığı, polise taş attığı, polisin ise ses bombası ve plastik mermiyle karşılık verdiği bildiriliyor.

'Cinayet cinayettir'

Filistin Başkanı Mahmut Abbas da bir açıklama yayımlayarak, "İsrail hükümeti, İsrail ve Filistin halkı arasında barış istiyorsa, suçluları bulup cezalandırmalıdır" dedi.

Öldürülen üç İsrailli gençten birinin annesi olan Naftali Frenkel de Filistinli genç için bir açıklama yayımladı ve cinayeti kınadı.

Açıklamada "Eğer Arap genci milliyetçi bir motivasyonla öldürüldüyse, bu korkunç bir suç. Arap ve Yahudi kanı arasında bir fark yok. Cinayet cinayettir" dedi.

İlgili haberler