Filistinli gencin cenaze töreni ertelendi

Telif hakkı AFP

Dün Doğu Kudüs'te kaçırıldıktan sonra öldürülen 17 yaşındaki Filistinli Muhammed Ebu Hüdayr'ın cenazesi ertelendi. Aile, polisin henüz cenazeyi kendilerine teslim etmediğini belirtti.

Ölü bulunan Muhammed Ebu Hüdayr'ın babası Muhammed Ebu Kadir, yetkililerin otopsi yaptıklarını söyledi.

Hüdayr'ın öldürülmesi dün sokak çatışmalarına neden olmuştu ve önceki gün ölü bulunan üç İsrailli gencin intikamı olduğu iddia edilmişti.

Filistinli militanlar dün Gazze Şeridi'nden İsrail tarafında birkaç roket fırlattı. İsrail, roketlere bu sabah gerçekleştirdiği hava saldırısıyla yanıt verdi.

İsrailli yetkililer, militanların dünden beri İsrail'e onlarca roket ve havan topu attığını, iki eve zarar verdiğini ancak kimsenin yaralanmadığını belirtiyor.

İsrail Savunma Bakanlığı yetkilisi ise bir açıklama yaparak, "İsrail Perşembe sabahı erken saatlerde Gazze'deki 15 terör noktasını bombaladı. Vurulan hedefler arasında eğitim kampları ve silah üretim yerleri de bulunuyor" dedi.

Gazze'nin Sağlık Bakanı Eşref El Kidra BBC'ye konuştu ve hava saldırılarında yaralanan 10 Filistinli'nin hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

'Çatışmalar devam edebilir' endişesi

Hüdayr'ın cenazesi öğle namazının ardından toprağa verilecek.

Muhabirler, cenaze törenini takiben, dün Hüdayr'ın evinin dışında yaşanan sokak çatışmalarına benzer daha fazla çatışma yaşanmasından kaygı duyulduğunu belirtiyor.

Dün yaşanan çatışmalarda, taş atan eylemcilere güvenlik güçleri ses bombası, biber gazı ve plastik mermiler kullanarak cevap vermişti.

Hüdayr en son Şufat mahallesinde bir arabaya binmeye zorlanırken görülmüştü.

17 yaşındaki gencin cesedi daha sonra Batı Kudüs'te bulunmuştu ve buna öfkelenen Filistinli bir grupla polis arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Telif hakkı REUTERS

İsrail'den 'itidal' çağrısı

İsrailli liderler de, zorla alıkonulan Filistinli gencin ölü bulunması üzerine "itidal" çağrısı yaptı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu bu "aşağılık cinayeti" kınadı. Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat da cinayeti kınadı ve kentte gerginliğe karşı önlemler aldı.

AFP haber ajansına konuşan Hamas militanlarının "İnsanlarımız bu cinayetin unutulup gitmesine izin vermeyecek. Bu cinayetlerin hesabı verilecek" dediği belirtiliyor.

'Hukuk Devleti'

İsrail Başbakanı Netenyahu polise bir an önce harekete geçerek, "bu gencin ölümüne neden olan korkunç cinayeti işleyenlerin bulunmasını" emrettiğini söyledi.

Netenyahu ayrıca "İsrail bir hukuk devleti ve herkes de yasalara uymak zorunda" diyerek, kimsenin hukuku çiğnememesi çağrısında bulundu.

Filistinli gencin ölü bulunmasının ardından bölgede yaklaşık 200 Filistinlinin toplandığı, polise taş attığı, polisin ise ses bombası ve plastik mermiyle karşılık verdiği bildiriliyor.

'Cinayet cinayettir'

Filistin Başkanı Mahmut Abbas da bir açıklama yayımlayarak, "İsrail hükümeti, İsrail ve Filistin halkı arasında barış istiyorsa, suçluları bulup cezalandırmalıdır" dedi.

Öldürülen üç İsrailli gençten birinin annesi olan Naftali Frenkel de Filistinli genç için bir açıklama yayımladı ve cinayeti kınadı.

Açıklamada "Eğer Arap genci milliyetçi bir motivasyonla öldürüldüyse, bu korkunç bir suç. Arap ve Yahudi kanı arasında bir fark yok. Cinayet cinayettir" dedi.

İlgili haberler