IŞİD'in kaçırdığı şoförler evlerine döndü

Telif hakkı AFP

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının serbest bıraktığı 32 tır şoförü dün akşam TSİ ile 20.49’da Şanlıurfa Gap Havalimanına getirildi. Şoförler aileleri ve devlet yetkilileri tarafından karşılandı.

Ankara’ya getirilmesi planlanan şoförlerin ailelerinin isteği üzerine doğrudan Şanlıurfa’ya getirildiği öğrenildi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan şoförler, IŞİD militanlarının kendilerine “'Tek isteğimiz Sünni olun ve ibadetinizi yapın. Bunun dışında sizden bir isteğimiz yok” dediklerini söyledi. Bazı şoförler ise artık Irak’a yük taşımayacaklarını ve başka işlere yöneleceklerini belirttiler.

Davutoğlu 'Bu akşam evde olacaklar' demişti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün bir açıklama yaparak, 10 Haziran'da Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü tarafından Musul'da kaçırılan Türk TIR şoförlerinin serbest bırakıldığnı söylemişti.

Davutoğlu, 32 TIR şoförünün Erbil Başkaonsolosu tarafından teslim alındığını ve Erbil'e doğru yoıla çıktığını belirtmişti.

"Şoförlerimiz bu akşam Ankara'ya gelmiş olacaklar" diye konuşan Davutoğlu, bir şoför hariç hepsinin sağlık durumunun da iyi olduğunu kaydetmişti.

Şoförlerin serbest bırakılması için 23 gündür yoğun bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Olumlu gelişme ile ilgili ilk bilgi bize dün akşam geldi. Dün geceyi uykusuz geçirdik" demişti.

Erbil'den Türkiye'ye geldiler

Serbest bırakıln 32 şoför, Mahmur ilçesindeki bir kampa ulaştı ve burada Türk yetkililer tarafından karşılandı.

Kontrolden geçen şoförlerin sağlık durumlarının iyi olduğu tespit edidi ve ardından konvoy halinde Erbil'e geldiler ve buradan Türk Havayolları'na ait bir uçakla Türkiye'ye getirildiler.

'49 vatandaş için çalışmalar sürüyor'

Davutoğlu Musul Konsolosluğu baskını sonrası kaçırılan 49 vatandaş için ise, çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

"Hiçbir şey bir vatandaşımızın canından, saç kılından daha değerli değildir. Bazılarının kamuoyunun bildiği bilmediği bu tür zor şartlardan kurtarma imkanına sahip olduk" diye konuşan Davutoğlu, "Operasyonu başarıyla gerçekleştiren MİT Müsteşarlığı'na, Başkonsolosluğumuza ve THY'ye teşekkür ediyorum" dedi.

IŞİD, 10 Haziran'da İskenderun Limanı'ndan Musul'un Geyara Termik Santrali'ne mazot taşıyan 32 Türk TIR şoförü rehin almıştı.

Irak'ın Musul kentini ele geçiren IŞİD, Türk Konsolosluğu'nu da basarak Konsolos dahil 49 Türk personeli rehin almıştı. Musul'daki Türk Konsolosluğu personeli hala IŞİD'in elinde bulunuyor.

İlgili haberler