Hamas'tan İsrail'e mesaj: İntikam alacağız

Telif hakkı AFP

Hamas, beşi savaşçılarından olan sekiz Filistinlinin İsrail'in gece yarısı Gazze'de düzenlediği hava saldırılarında ölmesi sonrası intikam sözü verdi.

Örgütün askeri kanadı olan İzzeddin El Kassam Tugayları'ndan yapılan açıklamada, "İsrail korkunç bir bedel ödeyecek" ifadesi yer aldı.

Açıklamaya göre İsrail hava saldırısında, Gazze'nin güneydeki Refah kentinde bir "direniş bölgesini" hedef aldı.

Hamas üyesi beş kişi kaçakçılık yapılan Refah yakınlarındaki bir tünelde, insansız hava aracının vurduğu bir kişi Gazze'nin kuzeyinde, iki kişi de Gazze'nin merkezindeki Bureij Mülteci Kampı'nda öldü.

İsrailli askeri yetkililer ise, Gazze'den düzenlenen roket saldırıları sonrası "terör merkezlerini ve gizlenen roket rampalarını" vurduklarını vurguluyor.

Ordu Sözcüsü Yarbay Peter Lerner, Hamas militanlarının bombaladıkları tünele girdikleri sırada, taşıdıkları patlayıcıların infilak etmesi sonucu öldüklerini söyledi.

"Roket saldırıları kabul edilemez"

Peter Lerner, Hamas'ın roket saldırılarının "kabul edilemez" olduğunu belirterek, "Hamas'ın terör altyapısını çökertmek için harekata devam edeceğiz" dedi.

Telif hakkı AFP

Lerner, belirlenen hedefler arasında silah depoları, roket imalât tesisleri ile "İsrail'in güneyini tehdit edebilecek her türlü unsurun" bulunduğunu ifade etti.

Gazze Şeridi'nde ise gerilim sürüyor.

İsrail ordusu Gazze'ye 50 kilometre uzaklıktaki Berşeba kenti yakınlarına bir roketin daha isabet ettiğini açıkladı ve bölgede devriye görevini yürüten İsrail askerlerine roketatar ve otomatik silahlarla saldırıldığını duyurdu.

"İğrenç bir suç"

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu'nun, Kudüs'te öldürülen Filistinli gencin ailesi ile görüştüğü açıklandı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, öldürülen Muhammed Ebu Hüdayr'ın babası ile konuşan Netenyahu'nun aileye başsağlığı dilediği ve "İğrenç bir suç" olarak tanımladığı olay için "Sorumlular yargı önünde hesap verecek" dediği belirtildi.

Ebu Hüdayr'ı öldürmekle suçlanan ve gözaltına alınan altı İsrailliden üçünün suçu itiraf ettiği belirtiliyor.

Filistinliler ve İsrail arasındaki gerginlik, üç kayıp İsrailli gencin Gazze'de ölü bulunmasıyla yeniden artmıştı.

İsrail hükümeti ölümlerden Hamas'ı sorumlu tutmuş, Hamas suçlamaları reddetmişti.

Kudüs'te Filistinli gencin öldürülmesi sonrası Hamas militanları roketler ve havan toplarıyla saldırılar düzenlemiş, İsrail de bölgede hava saldırıları düzenlemişti.

İlgili haberler