'Doğum sonrası psikolojik destek yetersiz'

Telif hakkı CORBIS

İngiltere'de, Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) kapsamında yeni anne olan kadınlara verilen sağlık hizmetlerinde büyük eksiklikler olduğu açıklandı.

Ulusal Kadın Doğum Vakfı’nın (NCT) verilerine göre, ülkede her 10 kadından biri doğum-sonrası depresyon geçiriyor. Ancak NHS bünyesinde klinik hizmetle görevli grupların sadece yüzde üçü gebeliğin son dönemini ve doğumu kapsayan süreçte psikolojik destek veriyor.

Söz konusu grupların yüzde 60’ının da, ilerde yeni annelere psikolojik destek sağlamak gibi bir hedefi yok.

"Can kaybıyla sonuçlanabilir"

Araştırma sonuçlarını değerlendiren NCT Yönetim Kurulu Başkanı Belinda Phipps, "Çeşitli alanlarda üstün hizmet sağlandığına şahit olsak da, doğum konusunda sunulan hizmetlerin çoğu zaman yetersiz olduğunu görüyoruz" dedi.

Konunun acilen ele alınması gerektiğini belirten Phipps, eğitimli personel ve doğru hedefler içeren bir ortamın oluşturulmasını istedi.

Phipps'e göre sorun çözülmezse, "Bu durum çoğu aile için yıpratıcı bir sürece dönüşebilir. Hatta aşırı durumlarda can kaybıyla bile sonuçlanabilir."

İngiltere'de NHS'in gebelik ve kadın sağlığından sorumlu direktörü Doktor Catherine Calderwood da doğum sonrası depresyon riskine dikkat çekti.

Calderwood, "Bu süreçten geçen kadınların gerekli yardımı ve hizmeti alması çok önemli. Ancak ülkemizde bu konuda sunulan hizmetler oldukça tutarsız" diye konuştu.