Demirtaş: Birlikte yaşam için aday oldum

Cumhurbaşkanlığı için aday olan HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş Türkiye'nin giderek kutuplaştığını, halkta "birlikte yaşayamayız" duygusunun hakim olduğunu söyledi ve aday olmasındaki en büyük etkinin "bu mevcut çaresizlik hissi" olduğunu ifade etti.

Yabancı basın temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı için aday olan Recep Tayyip Erdoğan ve çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun "kamplaşmanın ve kutuplaşmanın adayları olduğunu" söyledi. Demirtaş kendisinin ise "tüm ezilen kesimlerin adayı" olduğunu belirtti.

Bir soru üzerine, "AKP ve CHP tabanından önemli ölçüde oy alacağını" ve MHP'nin tabanından yaygın bir şekilde oy alma "ihtimalimi zayıf" olsa da "kendini MHP'li diye tarif eden insanlardan da oy alabileceğini" düşündüğünü söyledi.

Basın toplantısında soru cevap bölümünden önce kısa bir konuşma yapan Demirtaş, seçim ile ilgili hazırlıklar ve çizgisi konusunda esas olarak birlikte yaşama ve kardeşlik ifadelerini vurguladı.

"Yeni Anayasa isteyenlerin de temsilcisi biziz" diyen Demirtaş, BBC Türkçe'nin sorusu üzerine, savunduğu modelin "yetkileri azaltılmış bir cumhurbaşkanı, yetkileri azaltılmış bir merkezi hükümet ve yetkileri arttırılmış yerel yönetimler" olduğunu ifade etti.

Bununla birlikte temsil kabiliyeti güçlendirilmiş bir parlamento ve katılımın kolay olduğu katılımcının güçlendiği bir yerel yönetim modelini hedeflediklerini belirtti.

Türkiye'nin batısından kendisine yönelik kaygılar olduğunun söylenmesi üzerine, Demirtaş adaylığının, bu tür kaygıları gidermek için yeterli olduğunu söyledi.

Demirtaş ayrıca "Bölünme isteyen birisi cumhurbaşkanlığına aday olmaz, başka işler yapar. Ben tam tersine Türkiye'de birlikte yaşama isteğinin ne kadar güçlü olduğunu göstermek için aday oldum" dedi.

Bütün cumhurbaşkanı adaylarının bir ortak yayında bir araya gelmesi ve tartışması yönündeki davetini de yineledi.

Demirtaş, 30 Haziran'da cumhurbaşkanlığı için aday olduğunu açıklamıştı.

İlgili haberler