Uruguay: Yasal esrar satışı bir sonraki yıla

Telif hakkı Reuters

Uruguay Cumhurbaşkanı Jose Mujica ülkesinde kenevir satışlarının yasallaşmasının birtakım "pratik zorluklar" nedeni ile gelecek yıla ertelendiğini açıkladı.

Kenevirin kamu eczaneleri eli ile Kasım ayından itibaren satışa sunulması bekleniyordu.

Fransız Haber Ajansı AFP'ye konuşan Mujica kenevirin satışını serbest bırakan yasanın uygulanması aceleye gelirse esrarın yasadışı piyasalara düşebileceğini söyledi.

Mujica "Eğer bunu doğru yapmak istiyorsak yavaş yavaş yapacağız" dedi.

"İzin verin de piyasa durumla ilgilensin demeyeceğiz, eğer piyasa bu işin başında olursa, mümkün olan en çok miktarın satılmasını isteyecektir."

Birleşmiş Milletler geçen yıl esrarın üretimini ve satışını serbest bırakan Uruguay'a uygulamanın sağlığı tehdit edeceği gerekçesi ile tepki göstermişti.

Gramı 1 dolardan az

Uruguay parlamentosundan geçen yasa ile esrar üretiminin, satışının ve tüketiminin serbest bırakıldığı ilk ülke olmuştu.

Satış için lisansı olan eczaneler esrarın gramını 1 dolardan daha ucuza satacak ve tüketicilerin de ayda 40 gram tüketmesine izin verilecek.

Yasaya göre ülkedeki her bir hane 6 adet kenevir bitkisi yetiştirebilecek ve esrar tütünün serbest olduğu her yerde tüketilebilecek.

Uruguay yasanın uyuşturucu kartelleri ile mücadelede yardımcı olacağını umarken, düzenlemeyi eleştirenler bunun daha fazla sayıda insanı sağlık sorunları yaşamaya ve başka uyuşturucu maddelere açık hale getireceğini söylüyor.

Eski bir gerilla olan Mujica göreve geldiği 2009'dan beri gerçekleştirdiği liberal uygulamalarla tanınıyor. Mujica'nın görev süresi Mart ayında bitecek.

İlgili haberler