Ukrayna kara kuvvetlerinden 'Luhansk'a saldırı'

Telif hakkı Reuters

Ukrayna hükümetine bağlı kara kuvvetlerinin, ülkenin doğusunda Rusya yanlılarının kalelerinden Luhansk kentine tanklarla saldırdığı bildirildi.

Rusya haber ajansının ayrılıkçı askeri lider İgor Strelkov'un ifadelerine dayandırdığı haberinde, hükümete bağlı zırhlı araçların, 425 bin nüfuslu kente güneyden ve batıdan saldırdığını aktardı.

Kiev'den saldırıyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi ama bölgedeki blog yazarları yoğun çatışma çıktığına dair paylaşımlarda bulunuyor.

Rus yanlısı Strelkov, özel kuvvetlere bağlı birliklerin de helikopterlerle kente indiğine dair doğrulanmayan haberler geldiğini söyledi.

Ukrayna hükümeti yanlısı bir blog yazarı da Twitter'dan paylaştığı mesajda patlama ve siren sesleri duyduğunu ifade etti.

Rus Ria-Novosti haber ajansına konuşan Strelkov, "Luhansk eteklerinde yoğun çatışma var" dedi ve "Düşmanlar bölgeye yaklaşık 70 tank ve iki farklı zırhlı araç gönderdi. Özel kuvvetlerin helikopterlerle bölgeye indiğine dair haberler henüz doğrulanmadı" diye ekledi.

Strelkov, Rusya yanlısı ayrılıkçıların Ukrayna ordusuna karşı "her cephede" savaştığını söyledi.

Ukrayna hükümetine yakın yerel haber sitesi Informator, Ukrayna birliklerinin Luhansk'ın doğusundaki Sabivka köyüne girdiklerini bildirdi.

Haber sitesi, çatışmalar nedeniyle halkın bodrum katlarına sığındığın aktardı.

19 Ukrayna askeri öldü

Bir diğer Ukrayna yanlısı haber sitesi 0642.ua da, bölge sakinlerinden birinin ifadesine dayandırdığı haberinde Sabivka'da çatışmalar olduğunu belirtti.

Cuma günü Ukrayna güvenlik güçlerine yönelik saldırıda en az 19 Ukrayna askeri ölmüştü.

Olaydan sonraki gece Rusya yanlılarının bulunduğu Donetsk, Marinka bölgesine atılan füzeler en az 4 kişinin ölümüne neden oldu.

Saldırıdan Rusya yanlısı ayrılıklar ve Ukrayna hükümeti birbirlerini suçladı.

Ülke genelindeki diğer saldırılarda da en az 12 sivil ve 3 hizmet personeli öldü.

Donetsk ve Luhanks'ta bağımsızlık ilan eden ayrılıkçılar geçen hafta hükümetin Sloviansk'ı kuşatmasının ardından tekrar Donetsk'e çekildi.

Nisan ayından bu yana devam eden çatışmalarda 1000'den fazla sivil ve asker öldü.

İlgili haberler