Mısır'dan İsrail-Hamas ateşkesi önerisi

Telif hakkı AP

Mısır, bir haftadır süren saldırıların durması için, İsrail ve Hamas arasında bu sabah başlaması öngörülen bir ateşkes önerisinde bulundu.

Plan, ateşkesin hemen ardından iki taraftan üst düzey yetkililerin Kahire'de bir araya gelmesini ve güven artırıcı önlemleri görüşmesini öngörüyor.

Öneri Kahire'de acil bir şekilde toplanan Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısının hemen öncesinde yayınlandı. Toplantıda Mısır'ın ateşkes önerisi görüşüldü.

Gazze'deki Hamas yönetimi, "tam bir siyasi anlaşma sağlanmadan ateşkes olmayacağını" söylüyor.

Ateşkes önerisinden sonra AFP haber ajansına konuşan bir Hamas yetkilisi "Bir ateşkes anlaşması konusunda çabalar var ancak şu ana kadar hiçbirşey sonuca bağlanmış değil" dedi. Yetkili "Çeşitli taraflarca, özellikle de Mısırlılarca çaba sarf ediliyor ancak bu çabalar zayıf kalıyor" dedi.

Hamas sadece saldırıların durmasını değil, Gazze'deki İsrail ablukasının kaldırılmasını da istiyor.

İsrail'deki Netanyahu kabinesinin ise Mısır'ın ateşkes planını bu sabah erken saatlerden itibaren görüşmesi bekleniyor.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarında yedinci gün geride bırakılırken, en az 175 Filistinli hayatını kaybetti.

Hava saldırılarına devam edeceğini söyleyen İsrail ordusunun Gazze'nin kuzeyine yaptığı "Bölgeyi tahliye edin" uyarısının ardından binlerce Gazzeli evlerini terk etti.

Hamas'ın İsrail kentlerine roket atışları da devam ediyor. İsrail Gazze'den yaklaşık 1000 roket atıldığını söyledi. Roketlerin büyük kısmı, İsrail'in hava savunma sistemi "Demir Kubbe" tarafından etksiz hale getiriliyor.

İlgili haberler