Ukrayna: Gözlemciler enkaz alanında

Telif hakkı REUTERS

Yaklaşık 30 gözlemcinin, Doğu Ukrayna'daki uçak enkazının bulunduğu alana vardığı bildirildi.

Rusya yanlısı ayrılıkçılar, kontrol ettikleri bölgedeki enkaza gözlemcilerin geçişine 'izin verdiklerini' söylemişlerdi.

Dün, Hollanda'nın Amsterdam kentinden Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'a gitmek üzere havalanan uçağın düşmesiyle, uçaktaki 298 kişi hayatını kaybetti.

'Ayrılıkçıların kontrolündeki bölgeden atılan füzeyle düşürüldü'

ABD Başkanı Barack Obama, bugün yaptığı basın açıklamasında uçakta bir ABD vatandaşının da öldüğünü söyledi.

Olayı "evrensel bir trajedi" olarak tanımlayan ABD Başkanı, ne olduğuna dair güvenilir uluslararası bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini söyledi ve taraflara "ateşkes" çağrısında bulundu.

Obama, "Uçak, Rusya tarafından desteklenen ayrılıkçıların kontrolü altındaki bir bölgeden atılan bir füzeyle düşürüldü" dedi ve bunun bölgede ilk düşürülen uçak olmadığına dikkat çekti.

ABD Başkanı "Rusya gerekli adımları atsaydı barış sağlanabilirdi ancak Rusya bunu yapmadı. ABD Rusya'nın bu adımları atmasını istiyor. Ancak Rusya ayrılıkçıların ateşkese uyması için gerekli baskıyı uygulamadı" dedi.

Obama sözlerine şöyle devam etti: "Rusya'nın, Ukrayna'nın ve ayrılıkçıların hepsi bu çatışmaya son verebilir, bu kapasiteye sahipler."

ABD Başkanı ayrıca ülkesinin Rusya üzerindeki yaptırımları her an artırabileceğini de söyledi.

298 kişi hayatını kaybetti

Hayatını kaybeden 15 kişililk mürettebat da dahil, 298 kişinin kimliği şöyle:

189 Hollandalı, 44 Avusturalyalı, 27 Endonezyalı, 12 İngiliz, 9 Alman, 4 Belçikalı, 4 Filipinli, 3 Kanadalı, 1 Yeni Zelandalı, 1 ABD'li.

Diğer 3 cesedin kimlikleri henüz tespit edilemedi.

Malezya Havayolları'na ait MH17 sefer sayılı uçakla irtibat kesildiğinde, uçak aylardır çatışmaların yaşandığı Ukrayna'nın doğusundan Rusya hava sınırına girmek üzereydi.

Malezya Başbakanı Necib Razak "Bu büyük trajediye neyin neden olduğunu bilmiyoruz. Uçağın rotası, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından güvenli ilan edilmişti" dedi.

Taraflar birbirini suçluyor

Uçağın bir füze saldırısına hedef olduğu şüphesi oldukça yaygın.

Ukrayna hükümeti ve Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar uçağın düşüş nedeni konusunda birbirilerini suçluyor.

Telif hakkı BBC World Service

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Malezya Havayolları'na ait uçağın düşürülmesinin bir "terör eylemi" olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, BBC'ye "hükümetin elinde uçağın ayrılıkçılar tarafından düşürüldüğüne dair kanıt olduğunu" açıkladı.

İçişleri Bakanlığı danışmanlarından Anton Herashchenko da, AP haber ajansına yaptığı açıklamada "uçağın 10 bin metre irtifada, füzeyle vurulduğunu" söyledi.

Ülkenin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Yuriy Sergeyev de olaydan Rusya'yı sorumlu tuttu.

Sergeyev "Rusya 'teröristlere' uçakları vurabilen sofistike füze sistemleri vermeseydi, olay yaşanmazdı" dedi.

Telif hakkı AP

Ayrılıkçı lider Aleksander Borodey olaydan Ukrayna hükmetini sorumlu tuttu, "uçağın düşüş nedeninin araştırılması için bir kaç günlük ateşkese hazır olduklarını" söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise olaydan Ukrayna hükümetini sorumlu tuttu. Putin "Kiev, ayrılıkçılara karşı askeri operasyonunu sürdürmeseydi, olay yaşanmazdı" dedi.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ise düşen uçakla ilgili taziyelerini bir tweet ile iletti. Medvedev, "Yüzlerce insan hayatını uçak kazasında kaybetti. Bu çok büyük bir trajedi. Tüm mağdurlar için yas tutuyorum" dedi.

İki kara kutu

Dün akşam saatlerinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar, uçağın kara kutusunun bulunduğunu ve incelenmek üzere Moskova'ya gönderildiğini iddia etti.

Reuters haber ajansı ise, bu sabah geçtiği haberde ikinci bir kara kutunun enkazda bulunduğunu belirtti.

Telif hakkı AFP

Olayın ardından bir çok havayolu şirketi, uçaklarını Ukrayna hava sahasından uçurmayacaklarını açıkladı.

Avrupa çapında hava trafiğini yöneten Eurocontrol de Ukrayna hava sahasının uçuşlara kapatıldığını açıkladı.

Uçağın enkazının 15 km. çapında bir alana yayıldığı belirtiliyor.

'Kapsamlı ve bağımsız bir soruşturma'

İngiltere hükümeti olayın ardından, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili olarak bugün toplandı.

Toplantının ardından BM "kapsamlı ve bağımsız uluslararası bir soruşturma yürütülmesi" çağrısında bulundu.

İlgili haberler