Berlusconi'nin 'seks partisi' davasına itirazı kabul edildi

Telif hakkı AFP

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin, reşit olmayan bir kızla para karşılığı cinsel ilişkiye girmek ve görevini kötüye kullanmakla suçlandığı davada aldığı 7 yıl hapis ve kamu görevinden men cezası bir üst mahkeme tarafından bozuldu.

Berlusconi villasında verdiği ve kamuoyunda "bunga bunga" olarak adlandırılan partilerinde, 18 yaşından küçük olan ve "Kalp Hırsızı Ruby" takma adlı, Fas asıllı Kerime El Mahrug ile ilişkiye girmekle suçlanıyordu.

Berlusconi’nin ayrıca, Mahrug hırsızlık suçuyla gözaltına alındığında polisten kurtarmak için görevini kötüye kullandığı da iddia ediliyordu.

Halen başbakan olduğu Mayıs 2010’da, Berlusconi'nin Ruby’yi "Hüsnü Mübarek’in (eski Mısır lideri) akrabasıdır, serbest bırakmazsanız İtalya-Mısır ilişkileri bozulur" diyerek gözaltından kurtardığı öne sürülüyordu.

Suçlamaları reddeden Berlusconi, Mahrug'un 18 yaşının altında olduğunu da bilmediğini söylemişti.

Son kararı Yargıtay verecek

Milano’da görülen davada savcılık Berlusconi için 6 yıl hapis talep etmiş, mahkeme ise geçen yıl aldığı kararla eski başbakana 7 yıl hapis ve ömür boyu kamu görevinden men cezası vermişti.

Berlusconi'nin karara itirazı, bir üst mahkeme tarafından kabul edildi.

Davanın şimdi Yargıtay’a taşınması bekleniyor.

İtalyan yargı sisteminde Yargıtay’dan son karar çıkana kadar hükümler kesinleşmiş sayılmıyor ve uygulanamıyor.

Berlusconi'nin davasında Yargıtay kararının gelecek yıl çıkması bekleniyor.

77 yaşındaki Berlusconi geçen ağustos ayında da vergi kaçakçılığından mahkûm edilmiş, hakkındaki hapis cezası 1 yıl kamu hizmetine çevrilmişti.

Berlusconi kamu hizmeti cezası olarak haftada bir gün bir bakım evinde çalışıyor.

İlgili haberler