Emniyet'te 'casusluk' operasyonu

Telif hakkı DHA

Polisin İstanbul'da gece yarısı başlattığı ve 22 ile yayılan operasyonlarda, şu ana kadar aralarında eski üst düzey emniyet görevlilerinin de bulunduğu 100 kişi gözaltına alındı.

İstanbul'da gözaltına alınanlar arasında eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer ve Terörle Mücadele Şubesi'nin eski müdürleri Ömer Köse ve Yurt Atayün de bulunuyor.

Soruşturma ise iki koldan (Terörle Mücadele ve Organize Suçlar) yürütülüyor.

Operasyon talimatını veren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı gelişmelerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada soruşturmaya 2010'da başlandığı, Başbakan ve bakanlar ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı'nın dinlendiğinin tespit edildiği, "Selam-Tevhid adlı örgüt adıyla soruşturma yapan ancak amaçlarının casusluk olduğu tespit edilen" 76 emniyet görevlisi hakkında gözaltı kararı olduğu, bu kişilerin 69'unun gözaltına alındığı belirtildi.

Ayrıca 39 şüpheli hakkında da, aralarında milletvekilleri, hakimler, basın mensupları ve üst düzey bürokratların da bulunduğu 250 kadar kişiyi tamamen özel amaçlı dinledikleri gerekçesiyle gözaltı kararı olduğu duyuruldu. Bu kişilerden, 15'i İstanbul'da olmak üzere, 30'unun gözaltına alındığı açıklandı.

Eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de gözaltına alınmasıyla toplam gözaltı sayısı 100'ü buldu.

115 emniyet mensubu hakkında yakalama ve gözaltı kararı bulunan operasyonların 17 ve 25 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını yürüten polislere yönelik olduğu söyleniyor.

Operasyonlar kapsamında İstanbul'da Halkalı ve Alibeyköy'deki polis lojmanlarında arama yapıldı.

Erdoğan: Başka alanlara da sıçrayabilir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, operasyonlarla ilgili olarak ilk açıklamayı AKP Meclis Grup Toplantısı'ndaki konuşması sonrası yaptı.

Yargı kararını görmeden bir şey söylemesinin doğru olmayacağını ifade eden Erdoğan, "Gerek savcılık süreci, gerek bundan sonraki mahkeme süreci devam edecek. Şu anda biz de izlemedeyiz. Neler çıkacak, bunların hepsini göreceğiz" dedi.

Erdoğan bir gazetecinin, "Operasyonun başka alanlara sıçrayıp sıçramayacağı" şeklindeki sorusuna ise "Görünen o, tabii tabii" yanıtını verdi.

"AKP'yi kurtarmak için yaptılar"

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural ise operasyonların, ağır gündem içerisinde ezilmiş AKP'yi kurtarmak yapıldığını iddia etti.

Oktay Vural, "Aynı tip operasyonlar, bundan önce Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları üzerinde oldu, bunları AKP kullandı. Şimdi onun öznesi değişti, bu oldu. Yarın öbür gün bir başkası olur" dedi.