İran zenginleştirilmiş uranyum seviyesini indirdi

Telif hakkı AFP

BM'nin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA), İran'ın nükleer silah üretmeye yakın görülen tüm zenginleştirilmiş uranyumlarının seviyesini 'daha az zararlı bir seviyeye' indirdiğini duyurdu.

İran'ın yüzde 20'lik zenginleştirilmiş uranyum seviyesini düşürmesi, İran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerde uzlaşıya varılan maddelerden biriydi.

ABD de geçen hafta yaptığı açıklamada, İran'ın anlaşmaya uyması karşılığında dondurulan 2.8 milyar dolarlık fonlarını tekrar açabileceğini söyledi.

Diğer yandan Cuma günü, İran ve P5+1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelerin dört ay daha uzatılması kararına varıldı.

Görüşmelerde, İran'ın nükleer programını sınırlandırması karşılığında yaptırımların kaldırılması müzakere ediliyor.

Gözlemciler, İran'ın zenginleştirilmiş uranyum stokunun seviyesini indirmesinin olumlu bir adım olarak görüldüğünü ve müzakerelere dâhil olan ABD, Fransa, Çin, Rusya, Almanya ve İngiltere'nin sürecin sekteye uğramasını istemediklerini ifade ediyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, İran'ın verdiği diğer taahhütlerin de takip edildiğini belirtti.

Geçen Kasım ayında geçici anlaşmaya varıldığı dönemde İran'ın 200 kg zenginleştirilmiş uranyum stoku vardı.

Yüzde 20 seviyesinde zenginleştirilen uranyumun nükleer silah üretme amaçlı kullanılabileceğini belirten uzmanlar, 200 kg'ın da savaş başlığı üretmek için yeterli bir miktar oldu görüşünde.

İran ve P5+1 ülkeleri arasındaki görüşmeler 24 Kasım'a kadar uzatılmış oldu.

İlgili haberler