Fransa: Filistin yanlısı göstericilere hapis cezası

Telif hakkı AP

Fransa'nın başkenti Paris'in banliyölerinden Sarcelles'de Pazar günü düzenlenen ve Yahudi aleyhtarı şiddet eylemlerine dönüşen Filistin yanlısı gösteriye katılan üç kişi, isyan çıkarma suçlamasıyla hapse mahkûm edildi.

Yaşları 21'le 28 arasında değişen üç kişi, 6 ile 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Dördüncü bir kişinin cezası tecil edilirken, 18 yaşından küçük bir gösterici de para cezasına çarptırıldı.

Sarcelles'de Pazar günü düzenlenen izinsiz gösteriler sırasında Yahudilere ait işyerlerini ve bir havrayı hedef alan saldırılar olmuştu.

Aynı gün Paris'in Barbes yöresindeki olaylarda suçlu görülen üç kişinin cezaları da tecil edildi.

Sarcelles olaylarından bir hafta önce de, protestocular Paris'teki iki havraya baskın düzenleme girişiminde bulunmuş, hükümet gösterileri yasaklama kararı almıştı.

İsrail saldırılarında şimdiye dek, çoğu sivil olmak üzere en az 649 Filistinli hayatını kaybetti. 15 gündür süren saldırılarda Filistin tarafından atılan roketler nedeniyle ölen İsraillilerin sayısı da 31.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, Sarcelles'deki olayları kınamıştı. Dün bir araya gelen AB dışişleri bakanları da Avrupa Birliği'nin çeşitli ülkelerinde düzenlenen Gazze protestolarında Yahudi aleyhtarlığı yapılmasını kınadılar.

Fransa, Avrupa Birliği içinde en büyük Müslüman ve Yahudi nüfusa sahip ülke.

Bu akşam Paris'te, sol grupların önderliğinde yeni bir Filistin yanlısı gösteri yapılacak. Gösteri izinli olarak gerçekleştiriliyor. Le Parisien gazetesinin haberine göre, iktidardaki Sosyalist Parti'den 30 kadar milletvekilinin de gösteriye katılması bekleniyor.

İlgili haberler