Batı Şeria'da göstericilere ateş açıldı

Telif hakkı AP

Batı Şeria'daki Kalandiye askeri noktasında, İsrail'in Gazze saldırılarını protesto eden binlerce Filistinli gösterici ve İsrail güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

Bölgeden bildiren BBC muhabiri İsrail askerlerinin çatışmalarda en az iki Filistinli'yi öldüğünü, 200'e yakın Filistinli'yi de yaralandığını aktarıyor.

İsrail ordusu ise göstericilerin güvenlik güçlerine taş ve yangın bombası attıklarını ve yolları, ateşe verdikleri tekerleklerle kapattıklarını söylüyor.

Çatışmalar, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek isteyen yaklaşık 10 bin Filistinlinin, Ramallah'tan Kudüs'e ilerlemesi üzerine çıktı.

İsrail askerlerinin, Kadir gecesi dolayısıyla Mescid-i Aksa'ya gitmek isteyen 50 yaş altı Filistinliler'e de engel olduğuna dair haberler geldi.

BBC muhabiri, İsrail güvenlik güçlerinin göstericilere plastik ve gerçek mermiyle müdahale ettiğini aktardı.

Batı Şeria'da İsrail karşıtı gösteri çağrısı, Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'ın El Fetih hareketinden geldi.

İsrail medyası Perşembe gecesi düzenlenen protesto gösterilerini, 2000-2005 yılları arasındaki 'İkinci İntifada' olarak bilinen ayaklanmalara kıyasla, daha geniş katılımlı ve daha büyük olarak tanımladı.

Telif hakkı Reuters

İsrail polisi, taş attıkları gerekçesiyle 20 Filistinli'nin gözaltına alındığını duyurdu.

Batı Şeria'nın Nablus, Beytüllahim ve Tul Kerim kentlerinde de çatışma çıktığını haberleri geldi.

İsrail'in Gazze saldırılarında ölenler Filistinlilerin sayısı ise 800'ü aştı. İsrail ordusu da 33 askerinin öldüğünü bildirdi.

İsrail'in Perşembe günü Birleşmiş Milletler'e (BM) ait sığınak olarak kullanılan bir okula düzenlediği saldırıda en az 13 kişiyi öldü, 200'den fazla kişi de yaralandı.

Gazze Sağlık Bakanlığı okul saldırısında ölenlerin sayısını önce 15 olarak vermiş, daha sonra rakamı 13 olarak düzeltmişti.

İsrail radyosu, Hanun bölgesindeki okulda ölenlerin çoğunun çocuk olduğunu bildirdi.

Meşal: Abluka kaldırılmalı

İsrail hükümeti sözcüsü Mark Regev ise BBC'nin Newsnight adlı programına yaptığı açıklamada, İsrail'in okul saldırısını inceleyeceğini belirtip şu ifadeleri kullandı:

"Olayın İsrail ateşinden kaynaklanmış olabileceğini kabul ediyorum, ama henüz kesin değil. Bu noktada, BM, Hamas'ın attığı roketlerin Hanun bölgesine düştüğünü söylüyor dolayısıyla olayın Hamas'ın fırlattığı roketlerden kaynaklanmış olabileceği ihtimalini de göz ardı edemeyiz."

BBC'ye konuşan Gazze'deki Hamas yönetimi lideri Halid Meşal, ateşkes sağlanmasını istediğini belirtip İsrail'in ablukasının 'en kısa sürede kaldırılması' çağrısında bulundu.

BBC'nin Hardtalk programına konuşan Meşal, "Gazze'yi dünyanın en büyük hapishanesi yapan bir sınır geçişiyle denetlenmek istemiyoruz" dedi ve ekledi:

"İnsanlar tedavilerine, işlerine gidemiyor. Neden Gazze halkı, dünyanın en büyük hapishanesinde ölümle cezalandırılıyor? Bu bir suçtur."

İsrail, 8 Temmuz'da Hamas'ın roket saldırılarını durdurmak amacıyla Gazze'ye hava saldırılarına başlamış, 17 Temmuz'da da kara harekâtı düzenlemişti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, İsrail'i Gazze'de savaş suçları işlemekle suçlamış, Hamas'ı da roket saldırıları nedeniyle eleştirmişti.

İlgili haberler