Netanyahu: Ölümlerin sorumlusu Hamas

Telif hakkı AFP

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Gazze'de hayatını kaybeden her Filistinli sivilden Hamas'In sorumlu olduğunu söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile görüştükten sonra ortak basın toplantısında konuşan Netanyahu, İsraillilerin güvenliğini sağlama konusunda kararlı olduklarını ifade etti.

Netanyahu, İsrail için 'savaş suçu işliyor olabilir' diyen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nu da eleştirdi ve açıklamaları 'komedi' olarak niteledi.

Komisyon Başkanı Navi Pillay, "Uluslararası hukukun ihlâl edilmiş olması yüksek ihtimal. Bu ihlâller savaş suçlarına kadar uzanabilir" demişti.

İsrail ordusunun Gazze'deki harekâtı ise devam ediyor.

Hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 700'ü aştı.

Reuters haber ajansına bilgi veren Filistinli yetkililer, özellikle iki köyün tamamen İsrail tankları tarafından kuşatıldığını ve sağlık ekiplerinin yaralıları hastanelere götüremediğini söylüyor.

İsrail ordusunun 'Hamas üs olarak kullanıyor' iddiasıyla kuşattığı Huzaa ve Abasan köyleri sabaha karşı tank atışıyla bombardımana tutulmuştu.

Filistinli yetkililer bombardımanda aralarında 18 aylık bir bebeğin de bulunduğu 35 kişinin öldüğünü söylüyor.

Birleşmiş Milletler'den yapılan açıklamada şu ana kadar evini terketmek zorunda kalan Gazzelilerin sayısı ise 140 bini aşmış durumda.

Arabuluculuk girişimleri

Gazze'deki şiddeti durdurmak için ABD ve Birleşmiş Milletler dahil bölgedeki birçok aktör arabuluculuk yapmaya çalışıyor.

Türkiye ve Katar'ın desteğiyle birlikte Mısır, Hamas ve İsrail hükümeti arasındaki ateşkes görüşmelerini yürütmeye çalışsa da taraflar şu ana kadar uzlaştırılabilmiş değil.

Kahire'deki yetkililer, haftrasonu Gazzelilerin insani ihtiyaçları için kısa süreli bir ateşkesin devreye girebileceğini söylüyor.

Ancak uzun vadeli bir ateşkes için Hamas öncelikle Gazze ablukasının kaldırılmasını talep ediyor.

Hamas: Abluka kalkmadan ateşkes olmaz

Telif hakkı BBC World Service

Gazze'deki Hamas yönetiminin lideri Halid Meşal, kalıcı ateşkes sağlanabilmesi için İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın kalkması şartını yineledi.

Meşal, "Abluka kalkmadan ateşkesi kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz de" diye konuştu.

ABD, İsrail'e uçuş yasağını kaldırdı

Telif hakkı AFP
Telif hakkı BBC World Service

Ateşkes sağlanması için temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Kudüs'te BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'la bir araya geldi. Kerry, "Kesinlikle ileriye dönük adımlar attık, fakat hala yapılması gerekenler var" dedi.

BM Genel Sekreteri Ban da, "En kısa sürede ateşkes sağlanması için işbirliği yapıyoruz" diye konuştu.

Kerry, Ramallah'ta Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'la da görüştü.

Diğer yandan, İsrail'e uçuşları yasaklayan ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Çarşamba yerel saatle 23.45 itibarıyla yasağı kaldırdığını duyurdu.

FAA bu kararı, ABD hükümeti ile İsrail'deki güvenlik durumunu değerlendirdikten sonra aldığını belirtti.

İlgili haberler