AİHM Polonya'yı CIA'ya yardımdan mahkûm etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Polonya'nın iki "terör zanlısı" için Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü'ne (CIA) yardımcı olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiğine hükmetti.

Yargıçlar, "Zanlıların Polonya'da gözaltı sırasında CIA tarafından maruz kaldığı muamelenin işkence seviyesinde olduğuna" karar verdi.

Polonya, Ebu Zübeyde ve Abd al-Rahim al-Nashiri'nin kendi topraklarında sorguya çekilmesine izin vererek, 2002-2003 yıllarında yasadışı transferler konusunda işbirliği yapmaktan suçlu bulundu.

Bu, CIA'in Polonya'daki "kara bölge" hapishanesi ile ilgili sonuçlanan ilk dava oldu.

Telif hakkı AP

Polonya zanlılara 100 bin euro da tazminat ödeyecek. Ebu Zübeyde'nin 30 bin euroluk mahkeme masrafını Varşova yönetimi karşılayacak.

Halen ABD'nin Küba'daki Guantanamo Üssü'nde bulunan cezaevinde tutulan Filistinli Ebu Zübeyde Pakistan'da, Suudi Abd al-Rahim al-Nashiri de Dubai'de tutuklanmıştı.

Telif hakkı AFP

İşkence şikayeti

Ebu Zübeyde ve Abd al-Rahim al-Nashiri mahkemeye, Polonya'da "Stare Kiejkuty" denilen ABD yönetimindeki tesiste işkenceye maruz kaldıkları yönünde şikayette bulunmuştu.

Telif hakkı Getty

Nashiri altı ve Ebu Zübeyde ise 9 ay tesiste tutulmuş.

AİHM'in davayla ilgili basın açıklamasında "Polonya devleti kendi topraklarında başvurucuların haklarının ihlalinden sorumludur...Topraklarında olan bitenlerden de haberdardır" ifadeleri yer aldı.