Venedik Film Festivali'nde iki Türk filmi yarışacak

Telif hakkı n

Bu sene 71'nci kez düzenlenecek olan Venedik Film Festivali’nde iki Türk yönetmenin filmi yarışacak. Fatih Akın’ın “The Cut” filmi ve Kaan Müjdeci’nin “Sivas” filmi de bu yılki yarışma programında yer alıyor.

Sinema sektörünün en prestijli ödüllerinden biri olan Altın Aslan için Venedik’te 20 film yarışacak. Festival, 27 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.

Fatih Akın’ın 1915 olaylarının ardından kızlarını arayan dilsiz bir babanın hikayesini anlattığı filmi “The Cut”, ilk kez Venedik Film Festivali’nde izleyiciyle buluşacak. Kaan Müjdeci ise ilk uzun metraj filmiyle, Venedik’te hem Altın Aslan için hem de ilk filmler için verilen “Geleceğin Aslanı” ödülü için yarışacak.

Festivalin yarışma programında Roy Andersson, Abel Ferrera, Alejandro Gonzalez Inarritu gibi yönetmenlerin filmleri de bulunuyor. Festivalin açılışı da Alejandro Gonzalez Inarritu’nun ‘Birdman or the Unexpected Virtue of Ignorance’ filmiyle yapılacak.

Fatih Akın’ın, “Aşk, Ölüm ve Şeytan” üçlemesinin son filmi olan “The Cut” filminde, tehcirden sağ kurtulan Nazareth Manoogian isimli bir Ermeni adamın, ikiz kızlarını aramak için Mardin’den çöllere, Küba’ya ve son olarak Kuzey Dakota’ya varan yolculuğunu anlatıyor.

Konuşamayan Nazareth karakterini Tahar Rahim canlandırıyor. Filmin senaryosunu ise Fatih Akın’la birlikte Ermeni asıllı Amerikalı yazar Mardik Martin kaleme aldı. Martin, Martin Scorsese’nin “New York, New York” ve “Raging Bull” (Kızgın Boğa) filmlerinde de ortak yazar olarak yer almıştı.

“Aşk, Ölüm ve Şeytan” üçlemesinin ilk filmi aşk temalı “Duvara Karşı”yı, ölüm temalı “Yaşamın Kıyısında” takip etmişti. Üçlemenin son filmi olan “The Cut”ta ise Fatih Akın, insanın içindeki kötülük teması üzerinde duruyor.

Fatih Akın, Alman-Fransız ortak yapımı “The Cut” filmiyle ilgili Cineuropa’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bence kötülük doğduğumuz andan itibaren içimizde bulunuyor. Beni büyüleyen şey, kötülüğün iyilikten dönüşen bir süreç olduğunu ve bu sürecin tersinin var olduğunu de keşfetmekti. Bu konseptler birbirine çok yakından bağlılar. Örneğin, dünyanın en güzel bedeni içinde kanser taşıyor olabilir, veya bir insan hem en nazik eylemlerde bulunma hem de en vahşi suçları işleme kapasitesine sahip olabilir. Ben hep insanların evrim sürecinde bu ara yerde olduğunu düşünmüşümdür. Dinlere ve milliyetlere ayrılmış şekilde sınırların ardında yaşamayı bırakıp bırakmayacağımızı göreceğiz.”

Akın, filmindeki dilsiz Nazareth karakteriyle ilgili de “Tahar film boyunca tek kelime etmiyor, biraz Charlie Chaplin gibi ama aynı zamanda da Sergio Leone filmlerindeki gibi tipik bir Western karakteri” dedi.

Akad’ın “Gelin”i de gösteriecek

71. Venedik Film Festivali’nde yarışma programının dışında da bir Türk filmi gösterilecek. Türk sinemasının 100. yılı sebebiyle Ömer Lütfi Akad’ın “Gelin” (1973) filminin restore edilmiş versiyonu “Venedik Klasikleri” başlıklı programda yer alacak.

Festivalin “Ufuklar” kategorisinde de Türkiye’den Alin Taşçıyan jüri koltuğunda oturacak.

Venedik Bienali kapsamında düzenlenen Film Festivali’ne Türkiye’den çok sayıda konuğun gelmesi bekleniyor.

Jüri başkanlığını Alexandre Desplat’ın yaptığı festivalde yarışacak olan filmlerin tam listesi şöyle:

Fatih Akın - The Cut

Roy Andersson - A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

Ramin Bahrani - 99 Homes

Rakhshan Bani - Etemad Ghessha

Xavier Beauvois - La rancon de la gloire

Saverio Costanzo - Hungry Hearts

Alix Delaporte - Le dernier coup de marteau

Abel Ferrera – Pasolini

David Gordon - Green Manglehorn

Alejandro Gonzalez Inarritu - Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance

Benoit Jacquot - 3 Coeurs

Andrei Konchalovsky - The Postman’s White Nights

Mario Martone - Il Giovane Favoloso

Francesco Munzi - Anime Nere

Kaan Müjdeci - Sivas

Andrew Niccol - Good Kill

David Oelhoffen - Loin des hommes

Joshua Oppenheimer - The Look of Silence

Shinya Tsukamoto - Nobi

Wang Xiaoshuai - Red Amnesia