İsrail: tüneller yok eldildi, harekât sürecek

Telif hakkı AP

İsrail ordusu Hamas'ın tünel sisteminin büyük ölçüde yok edildiğini açıklayarak 'hedefe ulaşıldı, durum değerlendirmesi yapılacak" dedi. Pazar sabahı, İsrail bazı birliklerinin ve tanklarının Gazze'den geri çekildiği belirtildi. Hava saldırılarıysa sürüyor.

Gazze'deki Filistinli yetkililer dün gece düzenlenen saldırılarda 30 kişinin daha öldüğünü ve 150 kişinin yaralandığını açıkladı. Böylece İsrail'in Gazze saldırılarının başlamasından bu yana ölen Gazzelilerin sayısı 1740'a yükseldi. 9 binin üzerinde de yaralı var.

Dün geceki saldırılarda ölenlerin büyük kısmının Refah bölgesinden olduğu belirtildi. Ölen 9 kişinin ise aynı ailenin fertleri olduğu ifade ediliyor.

Telif hakkı EPA

İsrail ordusu sözcüsü Peter Lerner, 'Gazze'den İsrail topraklarına geçişi sağlayan 30'un üzerinde tünelin bulunup imha edildiğini söyledi ve "Kalan tünelleri de 24 saat içerisinde imha edip tünellerin kullanılamaz hale getirilmesi görevini tamamlamış olacağız" dedi.

Tüneller yok edilse de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Hamas üzerindeki baskının süreceğini ifade etti.

"İsrail vatandaşları için sükunet sağlanana kadar operasyon devam edecek" diyen Netanyahu,Hamas'ın İsrail topraklarıı hedef alarak roket fırlatmaya devam etmesi durumunda 'altından kalkamayacağı bir bedel ödeyeceğini' söyledi.

İsrail medyasıysa Hamas'ın roket fırlatrmaya devam ettiğini belirtti. İsrail ordusundan yapılan bir başka açıklamada da 8 Temmuz'dan bu yana Gazze'den İsrail topraklarına fırlatılan roket sayısının 3 bini geçtiği ifade edildi.

'Kayıp asker öldü'

İsrail ordusu, Cuma günü Gazze'de kaybolduğu bildirilen Teğmen Hadar Goldi'in Refah bölgesinde öldüğünü açıkladı.

Cuma günü Godin'in Hamas üyelerince kaçırıldığı iddia edilmiş ve heberin duyulmasının ardından da Gazze'de tarafların üzerinde anlaştığı geçici ateşkes ihlâl edilmişti.

Godin'in hayatını kaybetmesiyle İsrail'in Gazze harekâtında ölen İsraillilerin sayısı da 66'ya yükseldi.

Telif hakkı Reuters

Hamas İsrailli askerin kaçırıldığı iddialarını yalanlamış ve askerin 'muhtemelen İsrail hava saldırısında öldüğünü' söylemişti.

BM'den 'insani kriz' uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) ise, Gazze'deki insani krizin giderek büyüdüğü uyarısını yapıyor.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) sözcüsü Chris Gunness, "Devasa bir sağlık felaketiyle karşı karşıyayız. Gazze'deki hastanelerin üçte biri, 14 sağlık merkezi ve 29 Kızılay tesisi saldırılarda tahrip edişdi. Sağlık çalışanlarının en az yüzde 40'ı görev yerlerine dahi gidemiyor" dedi.

Gazze'deki ilkyardım malezemelerinin ve ilaçların da tükenmek üzere olduğunu belirten Gunness, elektrik santralinin vurularak devre dışı bırakılmasından bu yana hastanelerde güvenli biçimde ameliyat yapılamadığını da aktardı.

Telif hakkı Reuters

Hamas yetkilileri Kahire'de

Mısır'da ateşkes çabaları ise devam ediyor.Hamas yetkililerinin bugünKahire'ye geldikleri belirtildi.

Mısır ve ABD, Hamas ile İsrail hükümeti arasında süren dolaylı müzakerelerde arabuluculuk yapmaya çalışıyor.

Hamas ateşkesin ilan edilebilmesi için Mısır'dan sınır geçişlerine izin vermesini istiyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yardımcısı Bill Burns ve İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair Kahire'deki müzakerelere katılıyor.

İlgili haberler