BM: Gazze'deki delilik artık durmalı

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Milletler Gazze'de Birleşmiş Milletler (BM) yönetimindeki bir okulun çevresinin İsrail hava saldırısında vurulmasını kınadı. Açıklamda 10 Gazzelinin ölümüne yol açan saldırının uluslararası hukuku hiçe saydığı belirtildi.

Sığınak olarak kullanılan okulda binlerce sivilin barındığı ifade edilen yazılı açıklamada,"Birleşmiş Milletler sığınakları güvenli alanlar olmalı, savaş alanı değil. İsrail ordusunu bu sığınakların konumları konusunda defalarca uyardık" denildi.

Saldırıların acilen soruşturulmasını talep eden BM, sorumluların da yargılanmasını istedi.

İsrail ordusu sözcüsü Peter Lerner ise, konunun incelendiğini belirtti.

İsrail daha önceki açıklamalarında Hamas'ın saldırılarını nüfusun yoğun olduğu bölgelerden gerçekleştirdiğini iddia etmiş ve sığınaklardaki sivilleri 'canlı kalkan' olarak kullanmakla suçlamıştı.

Gazze'deki ilkyardım ekiplerinin sözcüsü Eşref el-Kudra, Fransız haber ajansı AFP'ye verdiği bilgide, okulda en az 30 kişinin de yaralandığını söyledi.

Associated Press haber ajansına konuşan görgü tanıkları saldırı sırasında Gazzelilerin gıda yardımı için kuyrukta beklediğini ifade etti.

İsrail son 10 gün içerisinde üçüncü kez BM yönetimindeki bir okulu vurmuş oldu.

4 gün önceki son olayda 16 Gazzeli hayatını kaybetmiş ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon olayı 'kabul edilemez' sözleriyle kınamıştı.

'Tüneller yok edildi'

Sabah saatlerinde İsrail ordusu Hamas'ın tünel sisteminin büyük ölçüde yok edildiğini açıklayarak 'hedefe ulaşıldı, durum değerlendirmesi yapılacak" demişti. İsrail'in bazı birliklerini ve tanklarını Gazze'den geri çekildiği de gelen haberler arasındaydı.

Gazze'deki Filistinli yetkililer dün gece düzenlenen saldırılarda ise, 30 kişinin daha öldüğünü ve 150 kişinin yaralandığını açıkladı. Böylece İsrail'in Gazze saldırılarının başlamasından bu yana ölen Gazzelilerin sayısı 1740'a yükseldi. 9 binin üzerinde de yaralı var.

Dün geceki saldırılarda ölenlerin büyük kısmının Refah bölgesinden olduğu belirtildi. Ölen 9 kişinin ise aynı ailenin fertleri olduğu ifade ediliyor.

Telif hakkı EPA

İsrail ordusu sözcüsü Peter Lerner, 'Gazze'den İsrail topraklarına geçişi sağlayan 30'un üzerinde tünelin bulunup imha edildiğini söyledi ve "Kalan tünelleri de 24 saat içerisinde imha edip tünellerin kullanılamaz hale getirilmesi görevini tamamlamış olacağız" dedi.

Tüneller yok edilse de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Hamas üzerindeki baskının süreceğini ifade etti.

"İsrail vatandaşları için sükunet sağlanana kadar operasyon devam edecek" diyen Netanyahu,Hamas'ın İsrail topraklarıı hedef alarak roket fırlatmaya devam etmesi durumunda 'altından kalkamayacağı bir bedel ödeyeceğini' söyledi.

İsrail medyasıysa Hamas'ın roket fırlatrmaya devam ettiğini belirtti. İsrail ordusundan yapılan bir başka açıklamada da 8 Temmuz'dan bu yana Gazze'den İsrail topraklarına fırlatılan roket sayısının 3 bini geçtiği ifade edildi.

'Kayıp asker öldü'

İsrail ordusu, Cuma günü Gazze'de kaybolduğu bildirilen TeğmenHadar Goldi'in Refah bölgesinde öldüğünü açıkladı.

Cuma günü Godin'in Hamas üyelerince kaçırıldığı iddia edilmiş ve heberin duyulmasının ardından da Gazze'de tarafların üzerinde anlaştığı geçici ateşkes ihlâl edilmişti.

Godin'in hayatını kaybetmesiyle İsrail'in Gazze harekâtında ölen İsraillilerin sayısı da 66'ya yükseldi.

Telif hakkı Reuters

Hamas İsrailli askerin kaçırıldığı iddialarını yalanlamış ve askerin 'muhtemelen İsrail hava saldırısında öldüğünü' söylemişti.

BM'den 'insani kriz' uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) ise, Gazze'deki insani krizin giderek büyüdüğü uyarısını yapıyor.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) sözcüsü Chris Gunness, "Devasa bir sağlık felaketiyle karşı karşıyayız. Gazze'deki hastanelerin üçte biri, 14 sağlık merkezi ve 29 Kızılay tesisi saldırılarda tahrip edişdi. Sağlık çalışanlarının en az yüzde 40'ı görev yerlerine dahi gidemiyor" dedi.

Gazze'deki ilkyardım malezemelerinin ve ilaçların da tükenmek üzere olduğunu belirten Gunness, elektrik santralinin vurularak devre dışı bırakılmasından bu yana hastanelerde güvenli biçimde ameliyat yapılamadığını da aktardı.

Telif hakkı Reuters

Hamas yetkilileri Kahire'de

Mısır'da ateşkes çabaları ise devam ediyor.Hamas yetkililerinin bugünKahire'ye geldikleri belirtildi.

Mısır ve ABD, Hamas ile İsrail hükümeti arasında süren dolaylı müzakerelerde arabuluculuk yapmaya çalışıyor.

Hamas ateşkesin ilan edilebilmesi için Mısır'dan sınır geçişlerine izin vermesini istiyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yardımcısıBill Burns ve İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair Kahire'deki müzakerelere katılıyor.

İlgili haberler