Afyonkarahisar: Erdoğan’a coşku, İhsanoğlu’na mesafe

Telif hakkı bbc

AKP’nin üç yıl önceki genel seçimlerde yüzde 60 ile Türkiye ortalamasının üzerinde oy aldığı Afyonkarahisar’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıktan Recep Tayyip Erdoğan'ın birinci çıkmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

CHP’liler çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek konusunda kararlılar ancak MHP’liler için aynı şeyi söylemek zor. MHP tabanının genelinden oy alacak gibi görünse de, "CHP ile ittifak yapıldığı için" İhsanoğlu’na mesafeli yaklaşanlar da var.

MHP ve CHP oyları birbirine taşınıyor

Kentte son iki seçimde MHP ve CHP arasındaki oyların birbirine taşındığını söylemek mümkün. Özellikle yerel seçimlere bakıldığında CHP’nin oyları Türkiye genelindeki oy oranlarının çok altında kalıyor.

30 Mart yerel seçimlerinde, CHP’lilerin, MHP’nin adayını desteklemesiyle oyları yüzde 5 civarına kadar gerilemiş. MHP’nin oyları ise bir önceki genel seçimlere oranla iki kat artarak yüzde 42'ye kadar yükselmiş. Böylece kentin yaklaşık yüzde 91'inin "sağdan bir adaya" oy verdiğini söylemek mümkün.

Telif hakkı bbc

Bir gün önce dolaştığım Eskişehir’de olduğu gibi burada da seçim yaşanmıyor. Seçimlere yaklaşık bir hafta kala Erdoğan'ın hizmetlerini anlattığı billboard ilanları ve Ekmeleddin İhsanoğlu için MHP il binasına asılmış pankart dışında pek bir hareketlilik yok şehir merkezinde.

Erdoğan’a coşkulu destek

Cuma günü ilçelerden alışverişe gelenler çarşıları doldurmuş durumda. Bunun yanı sıra kentin önemli gelir kaynaklarından olan kaplıcalara gelip, Cuma namazı için kent merkezinde bulunan yerli turistler de var.

Afyonkarahisar’da AKP’ye ve onun adayı Erdoğan’a yönelik destek tam anlamıyla coşkulu. Bir terzi dükkânında karşılaştığım Recep Bey, Erdoğan ile adaş olmasından gurur duyduğunu söyleyerek, ona hayranlığını şöyle anlatıyor: "Allah onu bir kere lütfetti. Bir daha ne zaman nasip eder bilmem. Her şeyinden memnunuz. Söveceği yerde sövüyor, döveceği yerde dövüyor. Menfaatim var diye laf değiştirmiyor. Yiğitliğin en doğrusu da budur."

Telif hakkı bbc

Dükkânın asıl sahibi "Almanyalı Mehmet Usta"ya ise başbakan olarak kalmasını tercih edip etmediğini soruyorum. Mehmet Usta, "Ona yakışan reis-i cumhurluktur" diyor.

Telif hakkı bbc

Çarşının içinde 70 yıldır aynı berber dükkânında çalışan ve "82 yaşındayım, hiç başka yer bilmem. 100 metre içinde yaşarım" diyen Mustafa Yastıklıkaya da "Ölesiye kadar vallahi Tayyip Erdoğan’dan ayrılmam. Böyle bir hükümet gelmedi. Sağlıkta olsun, diğer yerlerde olsun. Allaha şükürler olsun Türkiye, Türkiye oldu" diyerek anlatıyor görüşlerini.

'Tanımıyorum ama Tayyip'ten iyidir'

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Güzbey, çatı aday açıklanmadan önce bin kişi arasında yaptırdıkları ankette Erdoğan’a desteğin yüzde 60 çıktığını, geçen hafta başka bir kurum tarafından yapılan ankette bu oranın yüzde 53 civarında olduğunu söylüyor. Aynı ankette Ekmeleddin İhsanoğlu’na verilen destek ise yüzde 33 civarında görünüyor.

Bu oran 2011 genel seçimlerinde CHP ve MHP’nin aldığı oyların toplamına karşılık gelse de, yerel seçimlerdeki toplamın hayli altında kalıyor. Bunu MHP’nin küskün kesimine bağlamak mümkün görünüyor kentte.

Kuruyemiş ve kahve satan bir esnaf adının yazılmaması kaydıyla paylaşıyor benimle görüşlerini. Ayaküstü sohbetimiz sırasında, “MHP’liyim ama İhsanoğlu’na vermeyeceğim. Belki son anda karar değiştiririm” diyor ama Tayyip’e de oy vermeyeceğini ekliyor. Özellikle dış politikasını başarılı bulmadığını söylüyor.

Çarşı içinde karton kağıtları toplayarak geçimini sağlayan biri ise CHP’li olduğunu söylüyor. Sorum üzerine Ekmeleddin İhsanoğlu’nu önceden tanımadığını belirtiyor ve ekliyor: "Ama Tayyip’ten iyidir."

Telif hakkı bbc

17 ve 25 Aralık soruşturmalarından burada pek söz edilmiyor. CHP’lilerin de MHP’lilerin de önceliği bu soruşturmalar değil. AKP’ye oy verenlerin ise yanıtları muhtelif.

'Beyim bilir'

Kuaförde çalışan 27 yaşındaki Semra "bütün sülalesinin Erdoğan’a oy vereceğini" söyledikten sonra "Anadolu’ya onun kadar hizmet eden yok" diyor. Sorum üzerine, 17 Aralık sürecini önemsemediğini söylüyor ve ekliyor: “O kadar para içinde kim olsa alacak.”

Afyonkarahisar’da bir başka etkili kesim ise üniversite öğrencileri sayılabilir. Gazeteci Güzbey, öğrencilerin genellikle CHP oylarında üniversite öğrencilerinin desteğinin de olduğunu söylüyor. 20 yaşında kentteki üniversitenin turizm ve otelcilik bölümünde okuyan öğrenci de onlardan biri. Yerel seçimlerde MHP’ye vermiş ancak kendini CHP’li olarak tarif ediyor ve Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy vereceğini söylüyor.

Güzbey’in aktardığına göre Gülen Cemaatinin kent merkezinde yaklaşık yüzde 10-12 civarında oyu var. Ancak konuştuğum öğrenci, yerel seçimlerde AKP ve Gülen Cemaati arasındaki gittikçe artan gerilime rağmen cemaatten AKP’ye oy verenler olduğunu söylüyor.

Genelde alışveriş telaşında olan kadınlarla konuşma fırsatını çok az bulabiliyorum. Bazıları ise şehir dışından gelmiş yine kaplıcalar için. Ancak kent merkezindeki parkta kaldırım taşında oturan bir kadın gönülsüz de olsa konuşuyor. Söyledikleri Anadolu’da bazı "alışkanlıkların" değişmediğinin işareti gibi. Kime oy vereceğini sorduğum zaman, "Beyim bilir" diyor.

CHP ve MHP oyları arasında geçişkenliğin gözlendiği şehirde özellikle çatı adayın aldığı oy oranları, bundan sonraki seçimler için bir ipucu olur mu bilinmez ama adayın ismine yönelik yaklaşımın işaretlerini gösterecektir.

İlgili haberler