İhsanoğlu: Siyasetin yapılması gereken yer Meclis'tir

Telif hakkı AFP

Financial Times gazetesinin bugünkü sayısında cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'yla yapılmış bir röportaj var.

Gazetenin Türkiye muhabiri Daniel Dombey, yazıda İhsanoğlu'nu "Erdoğan'ın siyasi makinasını durdurmayı amaçlayan diplomat" olarak nitelendirmiş.

Financial Times'a göre, "utangaç bir bilim adamı" olan İhsanoğlu laik bir cumhurbaşkanı adayı olarak büyük bir sınav verecek. Gazete, 70 yaşındaki İhsanoğlu'nun sandıkta yenmek istediği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bugüne kadar hiç seçim kaybetmediğini hatırlatıyor.

Yazıda şu ifadeler kullanılıyor:

"Sık sık siyasette bölücü bir yaklaşım izlemekle eleştirilen Başbakan aktivist ve yürütme organının başında bir cumhurbaşkanlığı isterken, İhsanoğlu böylesi bir sonucun 'demokrasi değil başka bir şey olacağını' söylüyor."

İhsanoğlu Türkiye Cumhurbaşkanı'nın "tarafsız" kalmasının çok önemli olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor:

"Yetkilerini aşmayacak birine ihtiyaç var. Siyasetin yapılması gereken yer Meclis'tir. Türkiye'de on yıllardır da böyle olagelmiştir."

"Daha iyi bir dış politikaya ihtiyaç var"

İhsanoğlu Financial Times'a verdiği mülakatta Türkiye'nin daha iyi bir dış politikaya, dünyanın da daha iyi bir Türk dış politikasına ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

"Dünyayla ilişkimiz karşılıklı saygıya ve karşılıklı çıkara dayalı olmalı. İdeolojik önyargıya değil" diyor.

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanlığına aday gösterdiği eski İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri, Başbakan Erdoğan'ın seçimi ilk turda kazanacağını gösteren kamuoyu araştırmalarına da inanmıyor. İhsanoğlu, Başbakan'la arasındaki farkı kapattığı görüşünde.

Financial Times ise İhsanoğlu'nun örneğin Antalya'daki mitinginde pek de coşkulu bir konuşma yapmadığına, Erdoğan'a kıyasla medyada daha az yer bulabildiğine ve onu cumhurbaşkanlığına aday gösteren partilerden bazı çatlak sesler yükseldiğine dikkat çekmiş.

İlgili haberler