BM: IŞİD'in saldırdığı Ezidilere acilen yardım edilmeli

Telif hakkı AFP

BM Irak Temsilcisi Nickolay Mladenov, eski adıyla IŞİD yeni adıyla İslam Devleti örgütü militanlarının Şengal'e (Sincar) saldırısı nedeniyle kentten kaçıp dağlara sığınan çoğunluğu Ezidi sivilleri kurtarmak için fazla zamanın kalmadığını ve acilen harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

BBC'nin Newshour programına konuşan Mladenov, "İçme suyu, gıda ve ilaçtan yoksun siviller için haftalar değil, günlerin sayılı olduğunu" belirtti.

Sığındıkları Sincar Dağı'ndan BBC'ye Kürtçe açıklamada bulunan Yezidi Sêid Hesen ise "Tüm insanlığı halkımıza yardıma çağırıyorum." dedi.

İslam Devleti'inin Irak'ın kuzey ve batısında birçok kent ve kasabayı ele geçirmesi üzerine Şiilerin yanı sıra, yüzbinlerce Hristiyan da yerinden edilmişti.

İslamcı militanların Şengal kentine saldırması üzerine son olarak çoğunluğu Ezidi inancına mensup on binlerce Kürt'ün kent civarındaki dağlara sığındığı bildiriliyor.

Mladenov, "IŞİD yalnızca Irak'ı tehdit eden bir unsur değil, Irak'ta ortaya çıkan ve önlem alınmaması durumunda yayılacak bir kanserdir" dedi.

İslam Devleti'nin Irak'taki ilerleyişinin ilk dönemlerinde, peşmerge güçlerinin militanlara karşı koyabilecek en etkin güç olduğu konuşuluyordu.

Ancak peşmergenin önemli oranda Ezidi Kürt'ün yaşadığı Şengal'de İslam Devleti militanlarının saldırılarına karşı koyamayıp çekilmesi beklenmedik bir gelişme oldu.

Mladenov, Iraklı Kürt silahlı güçlerin İslam Devleti'ni durdurmada önemli bir rol oynadığını ancak, Sincar bölgesinin savunması zor bir bölge olduğunu söyledi ve ekledi: "Çatışmaların başından bu yana, Sincar bölgesinin ve bölgede bulunan Ezidilerin saldırıya uğrayabilme olasılığından endişe ediyorduk."

Sêid Hesen ise 300 ila 400 kişi ile iki gün önce kentten ayrıldıklarını ve kayalık ve çorak bir dağda çok az miktarda su ve gıda ile mahsur kaldıklarını söyledi.

"Bu koşullarda uzun süre hayatta kalamayız. Aramızda kadın ve çocuklar var." diyen Hesen, "IŞİD erkeklerimizi öldürüyor ve kadınlarımızı kaçırıyor. Bu sabah kadınların kaçırılmasına karşı çıkan bir köyde 150 Ezidi'nin öldürüldüğünü duyduk" şeklinde konuştu.

Hesen ayrıca, "IŞİD insanlarımızı en kötü şekillerde öldürüyor. Gidebileceğimiz her yolu IŞİD militanları kapatmış durumda. Halkımız IŞİD'e direniyor. Rojava ile sınırlar açılmalı ve Kürtlerin birbirine yardım etmesi sağlanmalı." dedi.

İlgili haberler