Adana, Cumhurbaşkanlığı seçimine nasıl bakıyor?

Telif hakkı Sinan Onus

Adana, 1 milyon 400 bini aşkın seçmeniyle Türkiye'nin en büyük illeri arasında yer alıyor.

Kentte yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanlığını oyların yüzde 33,4'ünü alan MHP kazanırken, en yakın takipçisi AKP yüzde 31,8, CHP yüzde 24,8, HDP ise 7,3 oranında oy aldı.

Seçmen sayısının fazlalığı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı seçimine önemli bir etki yapacak ilde önce yerel seçimlerde AKP'yi tercih eden seçmenin tavrını öğrenmek için rotamı kentin en büyük iki ilçesi Seyhan ve Yüreğir'e çeviriyorum.

Seyhan sınırlarında Adanalıların dinlenmek ve piknik yapmak için tercih ettiği Atatürk Parkı, Merkez Park ve Yüreğir ilçesindeki Anadolu ile 19 Mayıs mahallerinde seçmenle sohbete başlıyoruz.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Atatürk Parkı'nda sohbet ettiğim seçmenler bu parkı genel olarak CHP'li seçmenlerin tercih ettiğini söylüyorlar ama AKP'li seçmene de rastlıyorum.

Ahmet Uzunoğlu da bunlardan biri. Uzunoğlu, cumhurbaşkanlığı adayları arasından tercihini "Tayyip Erdoğan, bana daha uygun geliyor" diye açıklıyor.

"Erdoğan bizim baş tacımız"

Merkez Parkı'nda rendelenmiş buzun üzerine şerbet dökülen, Adanalılarca oldukça rağbet gören ve 'Bici' tatlısını satan Hasan Uyar, Erdoğan logolu tişörtüyle hemen dikkat çekiyor. Geçmişte işsiz olduğunu, AKP iktidara gelince iş bulduğunu söylüyor.

Devletten yardım alanlar olduğunu, kendisinin ise almadığını belirtiyor ve "Bolluk olduktan sonra Erdoğan'a niye vermeyelim? Bizim baş tacımız" ifadesini kullanıyor.

Aynı parkta çimenlere oturup dinlenen iki arkadaş Kemal Kart ve Kadir Ercan'a yaklaşıyorum. Son yerel seçimde AKP'yi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Erdoğan'ı tercih edeceklerini belirtiyorlar. Nedenini soruyorum, "Seviyoruz" diye yanıtlıyorlar.

Sevgilerinin gerekçesini öğrenmek için biraz zorluyorum. Sinanpaşa semtinde oturduğunu ifade eden Kart, "Dulllara, yaşlılara, özürlü insanlara yardımı olmuştur" diye anlatmaya başlıyor. Ercan da 'hastaneleri' ekliyor.

Telif hakkı SINAN ONUS

"Siz yardım alıyor musunuz?" diye sorunca, Kiremithane-Mutlu semtinde oturduğunu belirten Ercan, "Yeşil Kartımız var, yardım ediyor" diyor. Kart da "Benim de Yeşil Kartım var. 3 aylığa bağlandım. Kömür parası, gıda yardımı alıyorum" diye konuşuyor.

Merkez Parkı'ndan Anadolu ve 19 Mayıs mahallelerine geçiyorum. Sokak arasında Ali Sabri Tekin'e mikrofonumu uzatıyorum. Yerel seçimde oy kullanmadığını, kullansaydı Saadet Partisi'ne vereceğini ifade ediyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise "Başka kime vereceğiz?" diye sorarak tercihinin Erdoğan olacağını aktarıyor.

Erdoğan'a oy vereceğini belirten Cuma Güzel ise Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı için "Bir proje, bir oyun" iddiasında bulunuyor, CHP ve MHP'nin kendi içinden birer aday çıkaramamasını eleştiriyor.

Güzel, "Aslında kazanacağını bilsem oyum Selahattin Demirtaş'a. Demirtaş zayıf olduğu için oyumu canı gönülden Erdoğan'a vereceğim" diyor.

CHP ve MHP seçmeni 'umutsuz'

Adana'da konuştuğum CHP'li ve MHP'li seçmenler ise "kesinlikle" sandığa gideceklerini söylüyorlar.

Ancak röportajlarımı tamamlayıp sohbete başladığımda ise isimleriyle yazılmamak kaydıyla neredeyse tümü "Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçilmesinin zor olduğunu" belirterek, "Sandığa gideceğiz ama umutsuzuz" diyor.

Peki, Adana'da CHP ve MHP seçmeni 'Çatı aday'dan memnun mu? Biri 'solda', diğeri 'sağda' yer alan iki partinin ortak hareket etmesi onları rahatsız ediyor mu?

MHP'li olduğunu belirten Ahmet Aydın, Cumhurbaşkanlığı seçimi için "Şu an kararsızım ama büyük ihtimalle İhsanoğlu'na oy vereceğim" diyor.

Kararsızlığının nedenini ise "Sol partiyle birlikte hareket ediliyor olması bizi rahatsız etti. Kararsızlığımın nedeni biraz bundan. MHP tek başına aday çıkarsa yine verirdik ama şu an biraz problem oldu" diye açıklıyor.

Bir diğer MHP'li seçmen Havva Songu ise 'Çatı aday'dan rahatsız olmadığını, oyunu ona vereceğini söylüyor.

Adana Merkez Parkı'nda sabah yürüyüşünü yaptıktan sonra bir bankta dinlenen Erdem Peker, büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde MHP'ye, ilçesinde ise CHP'ye oy verdiğini söylüyor. Ortak adayın kendisini rahatsız etmediğini vurguluyor ve "Olması gerekiyordu" diyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Celal Irmak ve Zehra Irmak da iki partinin ortak hareket etmesinden rahatsız olmayan CHP'li seçmenlerden.

Hatta Celal Irmak, MHP ile birlikte ortak aday gösterilmesi ile ilgili olarak "Çok sevindirici bir olay" ifadesini kullanıyor.

HDP'li seçmenlerden farklı görüşler

Son yerel seçimlerde Adana'da yüzde 7,3 oy alan BDP'nin, kentin nüfus yoğunluğu bakımından en büyük iki ilçesi Seyhan ve Yüreğir'deki oy oranları yüzde 14,8 ve 11,2 olmuştu.

30 Mart'taki yerel seçimlerde BDP-HDP'yi tercih eden seçmenin birinci turda ağırlıklı olarak Selehattin Demirtaş'ı tercih edeceği belirtiliyor. Demirtaş ikinci tura kalamazsa onu tercih eden seçmenin hangi adaya yöneleceği merak konusu.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Adana'da bu sorunun yanıtını bulmak için ilk durağım Kürt seçmenin yoğun olarak yaşadığı Yüreğir'deki Anadolu Mahallesi oluyor. Mahalleye girişte diğer partilerin adaylarının afiş ya da pankartlarına neredeyse hiç rastlamazken Demirtaş'ın afiş, flama ve pankartlarının her yerde asılı olması dikkat çekiyor. Ana cadde üzerinde 19 Mayıs Mahallesi sınırına yakın bir kahvede oturanlarla sahbete başlıyoruz. HDP'li olduğunu belirten Hüseyin Bilgin, "Tüm halklar için Demirtaş'ı destekliyoruz" diyor. "Demirtaş, ikinci tura kalamazsa kimi tercih edeceksiniz?" sorum karşısında ise gülüp kahvedeki diğer arkadaşlarına bakıyor, "Bizim için fark etmez. Hangisi iyi, hayırlı olursa onu tercih ederiz" yanıtını veriyor.

"Hangisi hayırlı olur" diye biraz zorlayınca "Başbakan Erdoğan" yanıtını veriyor. Nedenini ise "Barışa daha yakın" diye açıklıyor.

Aynı kahvede Mehmet Salih Aydın'la sohbete başlıyoruz. O da ikinci turda aynı gerekçeyle Erdoğan'ı tercih edeceğini söylüyor.

Hatice Ezgin ise yerel seçimlerde HDP'yi tercih eden kadın seçmenlerden. Ezgin, ilk tur için adayının Demirtaş olduğunu söylüyor, olası bir ikinci tur içinse "kararsız" olduğunu belirtiyor.

Sokağa çıkıp röportaj yapmaktan çekinen Fatma Bilgin'le de penceresinin önünde konuşuyoruz. O da HDP'li. Demirtaş ikinci tura kalamazsa diğer adayları düşünmediğini, ikinci turda oy vermeyeceğini söylüyor.

Saliha Şenci ve Remziye Tutal da ikinci turda Demirtaş olmazsa diğer adaylara "kesinlikle oy vermeyeceklerini, sandığa gitmeyeceklerini" vurguluyor.

"Çözüm süreci sizi etkilemedi mi, bu nedenle Erdoğan'ı tercih etmez misiniz?" diye soruyorum, "Kesinlikle hayır" yanıtını veriyorlar.

Merkez Park'ta gezinti yapan Ali Ercik ve Ayten Ercik de Adana'da yaşayan HDP'li seçmenlerden. Ercik'ler, Demirtaş ikinci tura kalamazsa hiçbir adaya oy vermeyeceklerini söylüyorlar.

"Ya parti işaret ederse" diye sorduğumda ise önce biraz duraklayıp şu yanıtı veriyorlar:

"O zaman düşünürüz."

İlgili haberler