Emniyet'te ikinci dalga operasyon

Telif hakkı HURRIYET.COM.TR

Türkiye'de Organize Suçlar ve Terörle Mücadele şubelerinin 22 Temmuz'da Emniyet'te gerçekleştirdiği "casusluk" operasyonunun ardından bu sabah 14 ilde yeni bir operasyon başlatıldı.

"Yasa dışı dinleme" iddialarıyla ilgili olarak toplam 33 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. İstanbul'da Seyrantepe polis lojmanlarına baskın düzenlenirken gözaltına alınanlar sağlık kontrolünden geçirildi.

Soruşturma kapsamında İstanbul, Van, Hakkari, Mardin, Ankara, Batman, Diyarbakır, Şırnak, Bingöl, Ağrı, Bitlis, Iğdır, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'da operasyon düzenlendi.

22 Temmuz operasyonunda toplam 115 polis gözaltına alındı. Aralarında eski terörle mücadele şube müdürü Yurt Atayün ve eski istihbarat şube müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu toplam 31 kişi tutuklandı.

Operasyon talimatını veren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakan ve bakanlar ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı'nın dinlendiğinin tespit edildiğini, "Selam-Tevhid adlı örgüt adıyla soruşturma yapan ancak amaçlarının casusluk olduğu tespit edilen" emniyet görevlilerin gözaltına alındığını belirtmişti.

Operasyonların 17 ve 25 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını yürüten polislere yönelik olduğu söyleniyor.