Gazze için Kahire'de çözüm arayışı

Telif hakkı AFP

Gazze'de kalıca ateşkes sağlamak için İsrailli ve Filistinli temsilciler Mısır'ın başkenti Kahire'de dolaylı görüşmelerini sürdürüyor.

Mısırlı arabulucuların her iki taraf arasında mekik diplomasisi yürütüyor.

Tarafların üzerinde anlaştığı 72 saatlik ateşkesin ikinci gününe girilmiş durumda. Bu ateşkes öncesinde İsrail'in dört hafta süren Gazze saldırılarında yaklaşık 1900 Gazzeli ölmüş ve 485 bin kişi de evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry İsrail ve Filistin yönetimlerinden, Gazze'deki ateşkesin avantajını kullanıp daha kapsamlı müzakereler yapılması yönünde adımlar atmalarını istedi.

BBC'ye özel bir mülakat veren Kerry, artık dikkatlerin "iki devletli çözüme" yönelik müzakereler üzerinde toplanması gerektiğini de belirtti.

Gazze'de ise ateşkesle birlikte binlerce kişi terk etmek zorunda kaldıkları evlerine dönüyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Gazze'den bildiren BBC muhabiri Jon Donnison, evlerine dönenlerin büyük kısmının harabeden başka bir şey bulamadığını ifade ediyor.

Kahire'deki temaslar

Telif hakkı BBC World Service

Mısır'daki görüşmelere katılan Filistin delegasyonunun içerisinde Hamas temsilcileri de bulunuyor. İsrail temsilcilerinin isimleri ise gizli tutuluyor.

Filistin delegasyonunun talepleri arasında Gazze'deki İsrail ablukasının kaldırılması ve sınır geçişlerine izin verilmesi var. Büyük bir yıkıma uğrayan Gazze'deki binaların onarılması için de uluslararası finansman talep ediliyor.

İsrail hükümetinin sözcüsü Mark Regev ise daha önce İsrail'in taleplerini "Gazze'nin silahlı unsurlardan arındırılması ve sürdürülebilir sükunetin sağlanması" olarak ifade etmişti.

Ancak Associated Press haber ajansına konuşan Hamas yetkilisi İzzet İzzet Hasan Reşak, "Direnişin elinden silahları almaya çalışan herkesin düşman oluruz" dedi.

Bölgeye arabulucu olarak giden İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair ve Birleşmiş Milletler Orta Doğu Barış Süreci Koordinatörü Robert Serry bugün Mısırlı yetkililerle biraraya gelecek.

Telif hakkı BBC World Service

İlgili haberler