Ankara'da IŞİD alarmı

Telif hakkı b

Irak ve Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği saldırılar sonucunda ortaya çıkan güvenlik tehdidi ve onbinlerce Türkmen, Ezidi, Hristiyan ve Kürt vatandaşın kuzeye doğru kaçmaya başlamasıyla başlayan insani trajedi Ankara'yı alarma geçirdi.

IŞİD tehdidinin Türkiye sınırına yaklaşmaya başlaması üzerine son birkaç gündür konuyu yakından takip etmeye başlayan Ankara'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir güvenlik toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

Üç saate yakın süren toplantının ardından bir açıklama yapılmazken, Dışişleri Bakanı Davutoğlu NTV'ye verdiği demeçte toplantının "rutin" olduğunu belirtti ve "Biz çevre bölgemizde bir gelişme olduğunda bir kriz yönetimi gerektiğinde devreye sokacak bir mekanizmamız var," diye konuştu.

'Etrafımız yangın çemberi'

Bugünkü toplantının olağanüstü bir gündemle yapıldığının düşünülmemesi gerektiğini anlatan Davutoğlu, "Maalesef muhalefet partilerimiz bunun hala idrakinde değiller ama Türkiye'nin çevresinde şu anda 8 ülke bir şekilde idare krizi yaşıyor. Bir kısmı yoğun yaşıyor artık merkezi hükümetler toraklarını kontrol edemez haldeler. Etrafımızda bir yangın çemberi var" diye konuştu.

Toplantıya Kara ve Jandarma genel komutanlarının katılmış olması, bölgede yaşanan gelişmeler ışığında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) alabileceği ek güvenlik önlemlerinin de ele alındığı izlenimini verdi. Toplantıda aynı zamanda bölgedeki istikrarsızlığın yayılması olasılığı, IŞID'in elindeki 49 Türk vatandaşın durumunun da ele alındığı kaydediliyor.

Türkiye'nin etrafındaki devletler çözülürken, Türk devletinin güç biriktirdiğini, bazı ülkelerin Türkiye'yi de kaosa sokmak istediklerini ancak buna izin vermeyeceklerini anlatan Dışişleri Bakanı, Türk kamuoyundan "Türkiye Cumhuriyeti'ni problemin parçası haline getirmeye çalışan provakotif tutumlara uyanık olmasını" istedi.

İnsani yardım operasyonu sürüyor

Kuzey Irak'ta yaşanan insani trajediye karşı sağlanacak yardımların güvenlik içinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması çalışmalarını yoğunlaştıran Ankara, TİKA, AFAD, Kızılay ve Sağlık Bakanlığı aracılığıyla son birkaç gündür bölgeye gıda ve ilaç ulaştırmaya çalışıyor. Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimat doğrultusunda bu kurumların koordinasyonun sağlanması için Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve MİT'in de katılımlarıyla toplantılar yapıldığını kaydetti.

Bakan Davutoğlu, "Devlet kurumlarımız arasında koordinasyon için bu toplantılar önemli. Çabuk ve etkili tedbirlerin alınması için gelişmiş bir mekanizma. Birçok sürpriz durumda gerek insani yardım konusunda gerek güvenlikle ilgili alınacak tedbirlerde çok çabuk refleks verebiliyor birimlerimiz," dedi.

Davutoğlu, köylerinden kaçmak zorunda kalan Ezidilerin bulunduğu Sincar dağlarına helikopterlerle ciddi miktarda insani yardımın ulaştırıldığını, Türk sınırına gelen hiçbir insanın sınırda bekletilmediğini kaydetti.

İlgili haberler