Pekin'den 'Çin usulü Hristiyanlık' planı

Telif hakkı AP

Çin, Hristiyan dinini, Çin kültürü ile birleştirerek sosyalizmle de uyumlu yeni bir teoloji oluşturmayı planladığını açıkladı.

Devlet destekli bir yayın kuruluşu olan China Daily'nin websitesinde yer alan habere göre, din İşleri biriminden üst düzey bir yetkili olan Wang Zuoan Çin'in Hrsitiyanlığın ülke içinde gelişmesini desteklediğini söyledi. Ancak Zuoan'a göre "Çin Hrsitiyanlığı teolojisinin inşası Çin'in ulusal koşullarına uyumlu olmalı."

Zuoan Şangay'da düzenlenen Hristiyanlığın Çinlileştirilmesi konferansında konuştu.

Çin'de yaşayan Protestanların sayısının 23 milyon ile 40 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Bu rakam toplaö nüfusun yüzde 1.7'si ile 2.9'u arasında bir yerde. Ülkede her yıl yaklaşık 500 bin kişi de Protestan olarak vaftiz ediliyor.

Ancak Çin'in hükümetteki Komunist Partisi resmi olarak ateist bir parti ve partinin kilise ile olan ilişkileri zaman zaman gerilimli oluyor.

İnsanların ibadet edebileceği yerler resmi olarak onaylanan yerlerle sınırlı ancak Çin'de birçok yeraltı kilisesi de mevcut.

Çin'in Kudüs'ü olarak da anılan ve her 10 kişiden birinin Protestan olduğu Wenzhou kentinde yetkililer yasadışı olarak adlandırdıkları kilise binalarına baskınlar yapıyor.

Taipei Times'ın haberine göre 130'dan fazla kilisede haçlar yerinden kaldırılmış ya da yerinden kaldırılmakla tehdit edilmiş durumda.

Bu kiliselerden bazıları ise tamamen yok edilmiş.

Gazeteye konuşan uzmanlara göre yetkililer bölgede Protestanlığın hızlı yükselişinden rahatsız durumdalar ve buna engel olmak istiyorlar.

İlgili haberler