BM Güvenlik Konseyi'nde acil 'IŞİD' oturumu

Telif hakkı Reuters

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in Irak'taki en büyük Hristiyan kentini ele geçirmesinin ardından acil olarak toplandı.

ABD'nin Irak'taki kriz konusunda hangi adımı atacağı ise belirsizliğini koruyor.

New York Times gazetesi, Obama yönetiminin hava saldırıları başlatmayı ve IŞİD'in ilerleyişi karşısında dağlara kaçarak orada mahsur kalan 40 bin dini azınlık mensubu için havadan insani yardım ulaştırma seçeneklerini düşündüğünü yazdı.

Bir basın toplantısı düzenleyen Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest ise hava saldırılarının düşünülüp düşünülmediği konusunda yorumda bulunmayacağını söyledi.

Ancak Earnest, "Irak'taki sorunlar için askeri bir Amerikan çözümü yok" diye konuştu.

New York Times Amerikan yönetiminden üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Obama'nın hava saldırılarından, Şengal (Sincar) dağlarına hava yolu ile insanı yardım malzemesi ulaştırmaya kadar bir dizi seçeneği gözden geçirdiğini yazmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest ABD'nin Irak hükümeti ve Kürt yetkililerin IŞİD'e karşı "sürmekte olan çabalarını desteklediğini" söyledi.

BM Güvenlik Konseyi toplanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de Fransa'nın çağrısı üzerine New York'taki genel merkezinde Irak krizi konusunda toplandı ancak şu aşamada toplantıdan herhangi bir açıklama ya da karar çıkmasının beklenmediği söyleniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile yaptığı telefon görüşmesinde ülkesinin Peşmergelere destek verebileceğini söyledi.

Telefon görüşmesini bir açıklama ile duyuran cumhurbaşkanlığı ofisi, bunun ne tür bir destek olacağı konusunda ise bilgi vermedi.

Açıklamada Hollande'ın "Fransa'nın bu savaşta yer alan kuvvetleri destekleyeme hazır olduğunu doğruladığı" söylendi.

Reuters ajansına konuşan bir diplomatik kaynak ise askeri bir desteğin gündeme olmadığını ancak ülkesinin "teknik destek" vermeyi düşündüğünü söyledi.

Telif hakkı Reuters

İnsani yardım

Bu arada İran'ın Batı Azerbaycan Kızılayının Şengal Dağları'na kaçan Ezidilere gönderdiği insani yardımın da Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Kızılay'ına ulaştığı söyleniyor.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın internet sitesinde yer alan habere göre, insani yardım 2 bin battaniye, 8 bin konserve yiyecek ve başka gıda malzemesi ile, battaniyeler ve çadırlardan oluşuyor.

Türkiye'den yetkililer ise çoğunluğu Ezidi binlerce Iraklı'nın IŞİD'in kaçarak Tükiye sınırına geldiğini söyledi.