Demirtaş: Kürt siyasetinin parlayan yıldızı

Telif hakkı AFP

"Bağlamadan başka bir şey çalmıyorum" sözleri belki en çok konuşulan ve duyanları müstehzi bir şekilde gülümseten beyanlarından biri oldu.

Hukuk fakültesi mezunu, insan hakları savunucusu, esprili bir üslubu var ve başka bir bağlamda ifade etmekten hoşlandığı gibi, bağlama çalıyor.

Bağlama çaldığı bir video Youtube'da yaklaşık 365 bin kere izlendiğine göre, Demirtaş bu konuda dinleyenlerin takdirini kazanıyor gibi görünüyor.

Bir gazeteye verdiği söyleşide Kürt olduğunu 17 yaşında öğrendiğini söylemişti.

20 yıl boyunca Türkçe eğitim aldığı için kendi anadilini bilmediğini söyleyen lider bunu, "Türkiye'deki Kürt sorununun hazin bir tablosudur" diyerek açıklamıştı.

Halkların Demokrasi Partisi HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, üç aday arasında en genç olanı. 34 yaşında milletvekili seçilmesinin ardından 2010 yılında eşbaşkanlığa kadar yükseldi.

Diyarbakır'da, insan hakları konularıyla ilgili bir avukat, ağabeyi siyasi davadan hapse düşmüş olan bir kişi için siyasetle uğraşmak da aslında kaderinin bir parçası.

2006'da ROJ TV'de yayınlanan bir mülakatta, Öcalan'ın Kürt sorununun çözümünde rol üstlenmesi gerektiği sözleri üzerine hem Kürt siyasi çevrelerinin dikkatini çekti, hem de yargının.

'Terör propagandası' suçlamasıyla yargılandı, 1 yıl mahkumiyet aldı, cezası ertelendi.

Ardından da Demokratik Toplum Partisi'nde aktif siyasete başladı. Partinin kapatılmasından sonra ise kendisi ve arkadaşlarının yeni adresi Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) oldu.

Son yıllar içinde Kürt hareketiyle birlikte Demirtaş'ın da gündeme oturması ise bundan iki yıl önce, hapisteki Kürtlerin bir kısmının yaklaşık 70 gün süren açlık grevleriyle oldu.

Öcalan'a özgürlüğün de taleplerin arasında olduğu açlık grevinin bitirilmesinde önemli bir rol oynadı. Ardından devlet yetkilileri ve PKK'nın İmralı'da hapis olan lideri Abdullah Öcalan arasındaki görüşmeler ve çözüm sürecinin başlaması Demirtaş'ın ismini bir kere daha öne çıkardı.

İmralı'ya giden BDP'li heyetin içinde her seferinde yer almasa da barış sürecini daha geniş kesimlere aktaran isim oldu. Bazen İmralı heyetinde yer aldı bazen de PKK kadrolarının bulunduğu Kandil'e ziyaretler yaptı.

Esprileri ve kinayeli sözleriyle ise iyi bir mizah anlayışı olduğunun ipuçlarını veriyor sık sık.

Kürtlerin dışındaki seçmene ulaşabilecek mi?

Twitter'daki profil fotoğrafında, takım elbisesinin altında terliklerle göründüğü, yanında çocuklarla verdiği poz, belki Demirtaş'ın Türkiye'deki pek çok diğer siyasetçiden farklı bir yanını da öne çıkarmak istediğinin bir işareti.

CHP ve MHP'nin ortak aday gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu'nun kampanyanın başında hem Erdoğan'a hem Demirtaş'a sembolik bir bağış yapmasına twitter'dan verdiği yanıt da bunun bir göstergesi niteliğinde.

Demirtaş, İhsanoğlu'na mesajında "Hocam zahmet etmişsiniz, teşekkür ederim, yalnız öbüründe çok var ondan, hepsini bana yatırabilirsiniz, rahat olun" demiş ve bu tweeti yaklaşık 8 bin kere retweet edilmişti.

Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıkladıktan sonra açıkladığı mal beyanında, bir evi, avukatlık bürosu olarak kullandığı bir ofisi, parti çalışmaları için kullandığı iki arabası ve bunun yanı sıra eşinin kullandığı bir arabaya sahip olduğunu söyledi.

Kürt siyasi hareketinin içinden gelen Demirtaş, toplumun "dışlanmış" bütün kesimlerini kucaklayan bir strateji izliyor.

Konuşmalarında verdiği mesajlarda Aleviler, azınlıklar, toplumun sesini duyuramayan kesimleri, LGBT hareketi ve yoksul kesimler yer tutuyor.

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu'nun muhafazakar kimliğinden rahatsız olan kesimlerin de gönlünü kazanmayı hedeflediği anlaşılıyor.

CHP tabanının sadık oy verenleri olan Alevilerin bir kısmı ve laiklik talebini öne çıkaran CHP'liler için İhsanoğlu ismi hayli sürpriz oldu.

CHP seçmeninin ulusalcı olarak nitelendirilen kesiminin Demirtaş'a oy vermesi uzak bir ihtimal gibi görünse de, HDP adayının CHP'ye küskün bazı kesimlerin en azından ilk turda oyunu alabileceği düşünenler yok değil.

Ancak ülkede, Demirtaş ve arkadaşlarını, Kürt silahlı hareketinin Meclis'teki temsilcileri olarak gören ve Türkiye'yi bölme hedefi taşımakla suçlayan ciddi bir kitle var.

Demirtaş ise bu görüşlere karşılık, "Ne Kürtler bu ülkeyi bölmek istiyor ne de bu ülkenin bölünme riski vardır. Bir siyasetçiye düşen şey de eline silah almayı hatırlatmak değil, ülke sorunlarını siyaseten, diyalogla, barış içinde çözebilme iradesini göstermektir" diyor.

Demirtaş'ın, seçim ilk turda sonuçlanmazsa, ikinci tura kalacak adaylardan biri olma olasılığı çok düşük görülüyor.

Ancak, geleneksel Kürt partilerinin aldığı oy oranının üzerine ekleyeceği her oy, mesajını ulaştırıp ulaştırmadığını ortaya koyacak bir gösterge olacak.

İlgili haberler