Obama: Irak krizini çözmek zaman alacak

Telif hakkı AFP

ABD Başkanı Barack Obama, Irak'ta ilerleyişini sürdüren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgütün yenilmesinin ve Irak'ın istikrarına kavuşmasının "biraz zaman alacağını" söyledi.

Sorunun çözülmesinin haftalar içinde mümkün olmadığını söyleyen Obama, bir zaman çizelgesi vermedi ancak bu konudaki gelişmelerin Iraklıların biraraya gelerek kapsayıcı bir hükümet oluşturmasına dayandığını söyledi.

Bir basın toplantısı düzenleyen Obama, Irak ordusunu yenilemenin ve desteklemenin aynı zamanda da ülkedeki Sünniler arasında destek oluşturmanın "uzun dönemli bir proje" olduğunu söyledi.

Obama ABD kuvvetlerinin IŞİD'in Şengal dağlarına sığınan Ezidilere saldırmasını da önlediklerini söyledi.

Obama IŞİD militanlarını "dağa çıkıp oradaki insanları kıyımdan geçirmesine" engel olmak konusunda kendilerine güvendiklerini, ancak bundan sonraki adım olan güvenli bir koridor oluşturarak Ezidileri oradan çıkarmanın "lojistik olarak karmaşık" olduğunu söyledi.

Obama "Bu güvenlik ortamında onları hareket ettirmek basit değil" dedi.

Telif hakkı AFP US AIR FORCE

ABD dağda mahsur kalan Ezidilere havadan iki kez insani yardım attı. İngiltere'de yardımla dolu bir uçağı bölgeye gönderdi.

Obama: Halifeliğe izin vermeyiz

Obama, daha önce New York Times'a verdiği bir röportajında IŞİD'in Suriye ve Irak boyunca bir halifelik kurmasına izin vermeyeceklerini söylemişti. başka bir konuşmasında da ihtiyaç sürerse saldırıların devam edeceğini söylemişti.

Obama basın toplantısında IŞİD'in ilerleyişinin "şüphesiz şekilde istihbaratın tahmin ettiğinden daha hızlı olduğunu" söyledi.

ABD Erbil'deki konsolosluğunu ve Bağdat'taki elçiliğini de kapatmayacak.

ABD son birkaç gündür IŞİD militanlarının mevzilerine yönelik olarak hava saldırıları düzenliyor.

Pentagon'dan yapılan açıklamada insansız hava araçlraının ve savaş uçaklarının hava harekatına katıldığını ve bir havan topu mevkisi ile IŞİD militanlarını taşıyan yedi araçlık bir konvoyun vurulduğunu açıklamıştı.

Pentagon ayrıca insani yardım konusunda da bilgi verdi.

Buna göre 72 paketten oluşan gıda ve su yardımını C-17 ve C-130 kargo uçakları bölgeye attı.

Kargo uçaklarına iki adet F/A-18 savaş uçağı eşlik etti. Savaş uçaklarının USS George HW Bush uçak gemisindeki filoya ait olduğu açıklandı.

Suriye'de ve Irak'ta birçok noktayı ele geçiren IŞİD, ismini İslam Devleti olarak değiştirmiş ve Irak'ın kuzeyindeki otonom Kürt bölgesinin başkenti olan Erbil yakınlarına kadar gelmişti. Irak'ın en büyük Hristiyan kenti Karakuş'u da ele geçiren radikal İslamcı örgüt, Mahmur civarında PKK ve Peşmerge kuvvetleri ile savaşıyor.

Örgüt Irak'ın en büyük barajı olan Musul barajını da ele geçirdi. Baraj ülkenin su ve elektrik arzı açısından kritik önemde.

İlgili haberler