Cumhurbaşkanını ilk kez halk seçiyor

Telif hakkı AP

Türkiye'de seçmenler Abdullah Gül'ün ardından 12. Cumhurbaşkanı olacak kişiyi seçmek üzere sandık başına gitti.

TSİ 08.00'de başlayan oy verme işlemi TSİ 17.00'de sona erdi. Artık sadece, oy verme saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler sandık kurulu başkanı tarafından sayıldıktan sonra oy kullanabilecek. Oyların sayımına ise başlandı.

2007'deki referandumla gerçekleştirilen anayasa değişikliğinin ardından cumhurbaşkanı ilk kez TBMM tarafından değil, halk tarafından seçilecek.

Seçimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki büyük muhalefet partisinin (CHP ve MHP) "çatı adayı" Ekmeleddin İhsanoğlu ve Halklarin Demnokrasi Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yarışıyor.

Oy kullanma yeterliliğine sahip olan 52 milyon 894 bin seçmen var.

Bir adayın ilk turda cumhurbaşkanı seçilebilmesi için ilk turda geçerli oyların yüzde 50'den fazlasını alması gerekiyor. Aksi taktirde en çok oy alan iki aday 24 Ağustos'ta seçimlerin ikinci turunda karşı karşıya gelecek.

Seçim sonuçlarıyla ilgili olarak TSİ 21.00'e kadar yayın yasağı var. Ancak Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararıyla yayın yasağı kaldırılabilecek.

Erdoğan: Ülkemizin geleceği için önemli bir karar

Telif hakkı AP

Adaylardan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, sakin ama coşkulu bir seçim süreci geçirdiklerini belirterek, ''İlk defa milletimiz aracısız olarak kendi cumhurbaşkanını seçiyor. Bu bakımdan çok çok önemli. Bu sürecin içerisinde de inanıyorum ki milletim bir çok şeyleri değerlendirme fırsatını buldu. Geçmişi bugünü yarını... Ülkemizin her anlamda geleceği için önemli bir kararı verecek'' dedi.

Erdoğan, katılımın yüksek olmasını dilediğini söyledi.

İhsanoğlu: Kampanya eşit ve adil değildi

Telif hakkı AP

Oyunu İstanbul'da kullanan Ekmeleddin İhsanoğlu ise önce gazetecilere oylarını kullanıp kullanmadıklarını sordu ve ''Ben her şeyden önce oyunuzu kullanmanızı istiyorum. Bu mukaddes bir görevdir'' dedi.

İhsanoğlu, kampanyanın adil ve eşit olmayan şartlarda yürütüldüğünü belirterek, ''Ama biz milletimizin sağduyusundan eminiz. Bizim temennimiz seçimin suhuletle dürüstlük içerisinde yürütülmesinde. Ancak sabahleyin aldığımız haberlerde, bazı sandık kurullarında, sandık görevlilerinin telefonları alıkoymadıklarını ve bazı vatandaşlarımızın seçmenlerin pusulayı mühürledikten sonra fotoğraflarını çektiklerini, arkadaşlarımız kaydetmiş. Biz bunlar için suç duyurusunda bulunacağız'' diye konuştu.

Demirtaş: Demokrasi mücadelesi bitmeyecek

Telif hakkı Reuters

Oyunu Diyarbakır'da kullanan Selahattin Demirtaş da 'sonuç ne olursa olsun demokrasi mücadelesinin bitmeyeceğini' söyledi.

''Bütün ötekileştirenler adına emeği, alın teriyle üretenler adına yeni bir başlangıçtır'' diyen Demirtaş, şözlerini şöyle sürdürdü:

''Elbette ki çıkacak oyların oranları da bu sıçramanın niceliğini belirleyecektir. Ama nitelik olarak büyük bir sıçrama yaşamıştır Türkiye siyaseti. Bu seçimler bunun önemli bir aşaması oldu, şimdiden sonuçlar herkes için hayırlı olsun. Yüzde 10'u çok daha fazla aşacağız. Oyumu halklardan ezilenlerden yana verdim."

İlgili haberler