Ukrayna ordusu Donetsk'te ilerliyor

Telif hakkı AP

Ukrayna ordusu Donetsk bölgesindeki Rusya yanlısı ayrılıkçı militanların mevzilerini yoğun topçu ateşine tuttuğunu açıkladı.

Bölgede birçok binanın yıkıldığı haberleri gelse de hayatını kaybedenlerin çok fazla olmadığı ifade ediliyor.

Ordu sözcüsü düzenlediği basın toplantısında, ayrılıkçı militanların "korku ve panik" içerisne kaçtıklarını iddia etti.

Kiev yönetimi ülkenin doğusunda 4 aydır devam eden çatışmalardan etkilenenlere insani yardım ulaştırabilmek için güvenli bir koridor oluşturmaya çalıştığını söylüyor.

Rusya yanlısı ayrılıkçılarla çatışmaların başlamasından bu yana ülkede 1500'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Çelişkili açıklamalar

Son dönemde ayrılıkçılardan gelen açıklamalar kafa karıştırmıştı. Bir yanandan ateşkes çağrısı yapan isyancılar, diğer yandan Kiev yönetimi altındaki silahlı güçler ülkenin doğusundan çekilene kadar mücadeleye devam edeceklerini söylemişlerdi.

Ayrılıkçıları silahlandırmakla suçlanan Rusya ise, defalarca bölgeye insani yardım ulaştırmayı teklif etmiş ancak bu teklifler Kiev yönetimi tarafından reddedilmişti.

Rusya medyasına konuşan Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, insani yardım konusunda Kiev, Birleş Milletler ve Kızılhaç ile temas halinde olduklarını ifade etti.

Batılı güçler Rusya'nın insani yardım adı altında ayrılıkçılara silah ve asker desteği sağlamasından endişe ediyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Cumartesi günü yaptığı açıklamada, insani yardım görevini ancak uluslararası ölçekte ve silahsız olursa kabul edebileceğini söylemişti.

Donetsk'te giderek zorlaşan hayat

Telif hakkı Reuters

Ukrayna ordusu ve ayrılıkçılar arasındaki çatışmalar sürdükçe Donetsk'teki sivil halk için yaşam da giderek zorlaşıyor.

Bölgede yaşayanların önemli bir kısmının evlerini terk ederek sığınaklara yerleştiği belirtiliyor.

Associated Press haber ajansına konuşan 48 yaşındaki avukat Inna Drobyişevskaya, "Bu gerçek bir savaş. Artık şehirde yaşamak imkansız hale geldi. Son bir haftadır bodrum katında yatıp kalkıyoruz" diyor.

Haber ajansları, hafta sonu boyuca bölgenin hiç durmadan topçu bombardımanına tutulduğunu belirtiyor. Associated Press, sivillerin oturduğu evlerin de bombardımanda büyük hasar gördüğnü belirtti.

Ukrayna ordusu sözcüsü, bombardımanda ayrılıkçı militanlara ait mevzilere büyük hasar verildiğini belirtti.

Şu ana kadar yaklaşık 300 bin kişi Donetsk'i terk etmiş durumda. Bölgenin nüfusu çatışmalar başlamadan önce 1 milyon civarındaydı.

Ayrılıkçı militanların elinde tuttuğu bir diğer önemli bölge olan Luhansk'ta ise, sivillerin bir haftadır elektriksiz yaşadığı ve gıdaya erişimin de giderek zorlaştığı ifade ediliyor.

İlgili haberler