Gül AKP'ye dönmek istiyor, parti liderlik yolunu kapattı

Telif hakkı GETTY IMAGES

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görev süresinin dolmasının ardından Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AKP) döneceğini açıkladı.

Partinin yeni liderini ve Başbakanı belirleyecek AKP Kongresi ise Gül'ün görevi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a devretmesinden bir gün önce, 27 Ağustos Çarşamba günü yapılacak.

Çankaya Köşkü'nde cumhurbaşkanlığı muhabirlerine bir veda resepsiyonu veren Gül, "Cumhurbaşkanlığım bittiğinde şüphesiz ki partime döneceğim. Partime dönmem benim için doğal olan şeydir" dedi.

Gül, AKP'nin kurucusu, ilk başbakanı ve cumhurbaşkanı olduğunu anımsattı.

Dün Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, görevi Abdullah Gül'den 28 Ağustos Perşembe günü devralacak.

Çelik: Tarihi oy birliği ile belirledik

Gül'ün açıklamasından kısa süre sonra ise AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Hüseyin Çelik, partinin Olağanastü Kongresi'nin 27 Ağustos Salı günü yapılacağını açıkladı.

AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, bu tarihi Kurul'da oy birliği ile belirlediklerini, Kongre'ye de bir isim üzerinde uzlaşıp gideceklerini söyledi.

Çelik, seçilecek kişinin hem Başbakan hem de Genel Başkan olacağını belirtti.

Partinin mevcut MKYK üyeleri ise görevi sürdürecek.

"Kongre tarihi Başbakan'ın gidişi ile ilgili"

AKP Sözcüsü, gazetecilerin Gül'ün son açıklamaları ve Kongre tarihinin devir teslim töreninden önce yapılması ile ilgili sorularına ise "Sayın Gül'ün AK Parti'ye dönmesinden daha doğal birşey olamaz...Kongre tarihi ise Sayın Gül'ün gelmesi ile ilgili değil, Sayın Başbakan'ın gitmesi ile ilgilidir" yanıtını verdi.

Çelik'in bir gazetecinin, "Cumhurbaşkanı 28 Ağustos'tan önce istifa ederse ne olur?" sorusuna yanıtı ise şu oldu:

"Dereyi görmeden paçayı sıvamayız. Dereyi görelim, bakarız."

AKP Tüzüğü'ne göre, Büyük Kongre'yi olağanüstü toplama yetkisi MKYK'da bulunuyor.

Büyük Kongre, Genel Başkan veya MKYK'nın ya da kongre delegelerinin en az beşte birinin yazılı talebi üzerine olağanüstü toplantıya çağrılabiliyor.

İlgili haberler