Erdoğan: Gül'ün AKP'ye dönmesi doğal

Telif hakkı AFP

Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, görevi devralacağı Abdullah Gül'ün Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AKP) dönmesinin önünde bir engel olmadığını söyledi.

Gül'ün Çankaya Köşkü'ndeki veda resepsiyonunda gazetecilere konuşan Erdoğan, "Abdullah Bey'in, partisine, partimize artık, bundan sonra, dönmesinden daha doğal, daha tabi hiçbir şey olamaz" dedi.

AKP'nin sadece parti yönetimini değil genel başkanını seçeceğini hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siyaset biliyorsunuz, boşluk asla kabul etmez. İlk iş bu doğabilecek boşlukları ortadan kaldırmaktır. Atılacak adım zaten sadece buna yöneliktir. Bir de tabii partinin başında ayrı bir kişi, başbakanlıkta ayrı bir kişi bu, yanlış bir olaydır. Yanlış bir süreçtir. Onun için biraz da gelecek noktasında inanıyorum ki gelecek noktasında partide de taşlar yerine çok daha iyi oturacaktır"

Başbakan, kabine revizyonu için de sabırlı olunmasını istedi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görevi Erdoğan'a 28 Ağustos'ta devredecek. Gül dün görevi devretmesinin ardından partisine döneceğini açıklamıştı.

AKP ise yeni liderini 27 Ağustos'taki Olağanüstü Kongre'de seçilecek.

Gül: Sayın Erdoğan'ı kutluyorum

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise veda resepsiyonunda yaptığı konuşmada, yedi yıllık görev süresi boyunca Türkiye'nin içerde huzurunu ve güvenini, dışarıda da itibarını korumak için çalıştığını söyledi.

"Sayın seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ve Emine Hanım'ı kutluyor ve tebrik ediyorum" diyen Gül, özellikle son günlerde dünyada çok ciddi siyasi gerginlikler olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Gül, "Türkiye'nin her zamankinden daha güçlü olmasına muhtacız" dedi.

Gül ayrıca önümüzdeki hafta sivil toplum kuruluşları ile de bir araya geleceğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Gül'ün veda resepsiyonuna katılmadı.

İlgili haberler