BM, IŞİD'in saldırdığı Irak'ta acil durum ilan etti

Telif hakkı AP

BM Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün saldırılarının ardından oluşan insani kriz nedeniyle ülkede acil durum ilan etti.

Kuzey Irak'taki kentlerden Duhok'ta Kürt yetkililer, evlerini terketmek zorunda kalanlardan 150 bininin bölgeye geldiklerini, bu mültecilerin gıda gereksinimini karşılamakta zorlandıklarını söylüyor.

ABD ise, IŞİD saldırılarından kurtulmak için Şengal (Sincar) Dağı'na sığınan binlerce kişiyi kurtarmak için bir operasyon düzenlenmesinin düşük olasılık olduğunu duyurdu.

Ancak ABD yetkilileri, insani yardım sağlamaya devam edeceklerini kaydediyor.

BM, saldırıların başlamasından bu yana 1 milyon 200 binin üzerinde Iraklının evlerini terketmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

BM'nin ilan ettiği acil durum seviyesi şu anda Suriye, Güney Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde uygulanıyor.

BM'nin ''3. derece acil durum'' olarak tanımlanan bu en yüksek alarm seviyesi, zorla evlerinden ayrılmak zorunda kalanların insani yardım gereksinimlerinin ek kaynak ve yardım malzemeleriyle giderilmesine olanak sağlıyor.

BM özel temsilcilerinden Nickolay Mladenov, Şengal dağına sığınmış olanların çok zor durumda olduklarını söyledi.

Şengal'e keşif ekibi

ABD de Şengal Dağı'ndaki koşulları tespit etmek amacıyla bölgeye kısa süreliğine bir ekip gönderdi.

Telif hakkı Reuters

20 kişilik özel kuvvetler askerinden oluşan ekip sığınmacı Ezidilerin durumunu inceledi.

Associated Press haber ajansına konuşan Pentagon'dan bir yetkili, Şengal dağına giden ABD'lilerin özel kuvvetlerden olduğunu ve sadece 'keşif' görevini yerine getirdiklerini vurguluyor.

Askerlerin Şengal dağına çıktıklarında IŞİD'den militanlarla karşılaşmadıkları, keşif görevinin ardından Erbil'e geri döndükleri belirtildi.

Pentagon daha sonra keşfe ilişkin tespitlerini, "Şengal dağında mahsur kalan Ezidilerin sayısı korkulduğu kadar fazla değil. Binlercesi neredeyse her gece helikopterlerle düzenlenen tahliye operasyonlarıyla kurtarılmış durumda. Hâlâ dağda bulunanların sağlık durumu ise iyi. Havadan atılan insani yardımlara düzenli olarak erişebiliyorlar" açıklamasıyla duyurdu.

ABD, hava operasyonuyla mahsur kalanlara çarşamba günü 114 bin öğün gıda ve 160 bin litre içecek su attığını açıkladı.

İlgili haberler